Zpět na zeď

05. června

Anatolij Bugorski

Ruský vědec Anatolij Bugorski, který v roce 1978 strčil hlavu do urychlovače částic a protonový paprsek mu ji propálil. Zásah protonovým paprskem znamená smrt již při hodnotách 400 až 1 000 radů, ale Bugorski přežil ionizující záření v hodnotách 200 000 až 300 000 radů. K incidentu došlo 13. července roku 1978 v Ústavu pro fyziku vysokých energií v Protvinu poblíž ruského města Serpukhov, kde tehdy 36letý Bugorski pracoval s urychlovačem částic. Stroj se však porouchal - výstražná světla zhasla a s nimi i paprsek protonu. Bugorski do přístroje položil hlavu, aby se zblízka podíval, kde přesně došlo k závadě. Ačkoliv světla zhasla, akcelerátor stále běžel a  jeho hlavou tedy přímo prošel neviditelný paprsek protonu. Podle pozdějších výpovědí necítil Bugorski žádnou bolest, ale spatřil záblesk "jasnější než tisíc sluncí". To, že jej zasáhl protonový paprsek, věděl okamžitě. Ale místo aby zavolal lékaře, dokončil svou práci a do svého deníku zapsal vše, co se mu přihodilo. Čekal, až dorazí první příznaky ozáření. Ještě v noci se začala hrozivě zvětšovat levá strana jeho tváře. Tehdy se rozhodl, že vše ohlásí lékařům. Byl okamžitě převezen do Moskvy na speciální kliniku zaměřující se na otravy radiací. Paprsek do něj vstoupil přes temeno hlavy a vystoupil nosem. Vypálil díru, a i když částečně zasáhl mozek a zničil okolní tkáně a nervy, životně důležité orgány, jako je kostní dřeň a gastrointestinální trakt, zůstaly beze změny. „Jediným" doživotním následkem bylo ochrnutí levé strany tváře a ztráta sluchu na levém uchu. Stupňovaly se také záchvaty epilepsie. Jeho inteligence však trvale zůstala beze změny. Již o 18 měsíců později se Bugorski vrátil do práce. Slíbil, že se bude pravidelně objevovat na moskevské klinice, a to nejméně dvakrát ročně. Mezitím dál pokračoval ve vědě, dokončil doktorát a zastával funkci koordinátora fyzikálních experimentů na protonovém synchrotronu U-70, kde k nešťastnému incidentu došlo. Přesné údaje o tom, kolik ionizujícího záření vlastně Bugorski absorboval, se různí. Faktem ale je, že žádný jiný člověk nepřežil takto soustředěný paprsek radiace. Na rozdíl od Černobylu nebo Hirošimy, kde se oběti doslova od hlavy až k patě koupaly ve vysokoenergetických paprscích gama, Bugorski byl zasažen v malé oblasti s minimálním rozptylem. Vzhledem k politice Sovětského svazu přísně střežil tajemství související s jadernou energií a o své nehodě více než deset let vůbec nepromluvil. Jeho příběh vyšel najevo až po katastrofě v Černobylu. Ve svých 78 letech stále žije v Protvinu a z penze se snaží platit léky na svou stále se zhoršující epilepsii. Od roku 1996 pravidelně žádá o status zdravotně postiženého. Dosud mu však nebylo vyhověno.

#kosik

9.5/10
  • Komentářů: 8
  • |

Komentáře

no..tak co by ne. nektery veci je potreba si nechat projit hlavou
Bůh existuje a je to Rus..
Záření přesto nebylo dostatečně silné na to, aby mu bylo schopné odpálit j (й) na konci, jak se nám tu snaží někdo namluvit.
tebe brzo odpálím, už si tě moc pamatuju a to není dobré
Už jsem si stačil všimnout, že to je takový místní Brouk Pytlík. Majitel lektvaru světové pravdy... a to zde nejsem dlouho.
A získal tím nějaké superschopnosti? 🤓
stal se z něj Dr. Proton
Jo. Připomíná Babiše.