Auto po zásahu bleskem

28. ledna

Brazílie: Interiér vozu Ford Ranger po zásahu bleskem.

9.0 /10

spartanDC

Zhlédnuto: 6 860x Hodnocení: 9.0/10 Komentářů: 15 Kategorie: video

Značky: auto , brazílie , zásah , ford , blesk , interiér

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Tady něco nehraje. Jako blesk do auta jo, ale skrz interiér by to projet nemělo. Tohle popírá faradayův zákon. Takže zase nějaký desinfo ze Západu 😃
To vyhřívání čelního skla má asi nějaké mouchy 🙂 ....
  • JBal
  • 28.01.2023 09:21
To se mi stalo taky. Kdyz jsem naladil radio Proglas. Jeba z cisteho nebe pres antenu az do pojistkovky
tak teď čumim jak Margot uklízečka na Boba.
Jako bacil do lékárny.
Tak jsme rozvinuli teorii o složení okna a vodivosti vyhřívání předního okna
Prd. To okno odeslo, protoze ho znicil pozar palubky. Vypada to, ze blesk zpusobil pozar nejake elektroniky v palubce a pak uz to jelo. Bleskojistky se v autech holt nepouzivaji. V podstate je jedno, kterou cast plechu ten blesk trefi. Tech par kV zpusobi explozi filtracnich elektrolytu zdroju radia, ridici jednotky, atd. a pri trose stesti to shori vsechno.
prej že auto funguje jako Faradayova klec, leda piču
auto tak funguje, jen se rozteklo vsechno plastovy....
Funguje, ale auto není faktická klec, je v něm spouta hořlavého materiálu, který ten blesk dokázal ohřát.Pokud ten blesk vstoupil do auta přes anténu, tak si umím představit, že zahřál měď v kabelech natolik, že rozpustil izolaci atd..atd.. Takže pokud bys ve chvíli zásahu byl v autě, nic by se ti nestalo, ale pokud bys v něm zůstal tak bys uhořel nebo se udusil. Ale protože se jmenuješ Šerednej zmrd tak bys asi stejně nikomu nechyběl.
Tohle je častej problém. Anténa čumí nad auto, tak se do ní blesk většinou trefí, odtamtut se dostane do zbytku elektroinstalace a tu komplet celou zničí. Roztrhá i kabelový svazky, tady způsobil následnej požár. Auto faradyova klec je, člověk je v bezpečí, pokud tedy má k dispozici mechanický prvky na odevření dveří, aby stihnul po zásahu včas opustit vozidlo. Okýnko si bez švihadel už neotevře. Auto je tak tako tak zralý do šrotu.
Auto je faradayova klec pouze pro frekvence, jejichz pulka vlny je vetsi, nez nejmensi otvor v karoserii. Takovym oknem se protahne kdeco a uplne staci, kdyz z tech cca 20 kV blesku vleti dovnitr par set Voltu. ESD ochrana je stavena na desitky, ne stovky Voltu a uz to frci. Ta antena tam vubec nehraje roli. Pokud by to mela byt ucinna FK, pak by to muselo vypadat jak klec z kari siti.
Nefunguje. Pri tom proudu nekolika desitek kA je krokove napeti na te karoserii takove, ze pro elektroniku je to smrt. To je ostatne i princip EMG zbrani. Clovek to da, protoze diky te fure plastu je solidne izolovan.
Nebezpečná složka blesku je DC, nebo impuls maximálně odpovídající jednotkám kHz. i když vyprodukuje EMP jdoucí vejš. Tady faradyova klec funguje ve smyslu, že to nezabije posádku. Měl jsem tu čest auto zasažený bleskem vidět, přepálený vodiče hned na několika místech současně, roztrhaná izolace, z některých pojistek tam nezbyly ani kontakty, všechno elektronický z celýho auta na vyhození. Jedině to celý odstrojit na plech a vyměnit všechno včetně svazků.
Vsak pisu to samy. Clovek je v tom relativne v bezpeci, ale elektronika ma smolika. Stran tech frekvenci - jasne, ze je to primarne DC, neco jako katodovy vyboj, ale atmosfera neni homogenni, takze se rozkmita a tyto proudy i na minimalnim odporu (treba prechod vzduch/vodni kapka) udelaji hezky 'vysilac'. Nojo no, zlaty Vejtrasky 🙂