Kobra zebrovaná

29. května

NAMIBIE: Nebezpečný jedovatý had Kobra zebrovaná (Naja nigricincta) na lovu chameleona. Toho uštknula a počkala, až jed zabere. 

Tato středně velká plivající kobra je aktivní hlavně v noci, kdy loví malé obratlovce.Přes den se schovává v úkrytu. V případě ohrožení zaujímá postavení typická pro kobru a pokud se hrozba ještě přibližuje vystříkává jed do očí útočníka, čímž získává čas pro útěk do úkrytu. Jed je směsicí neurotoxinů a cytotoxinů, které tvoří značně převládající složku. V místě uštknutí se vytváří puchýře u krvácející rány, po nějakém čase začne postupovat nevratná nekróza tkáně. Při aplikaci většího množství jedu, může dojít k ochrnutí svalů, následně i poruchám dýchání, vedoucím k udušení oběti. Zejména pro děti může představovat smrtelné nebezpečí. Jed není tak silný jako u jiných kober - zasažení jedem do oka může vyvolat dočasnou slepotu, značnou bolest a pálení. Nejvyšší nebezpečí nepředstavuje jedovatost, ale obliba hledat potravu v lidských obydlích a případy záměny člověka s možnou teplokrevnou kořistí. 

8.8 /10

košík

Zhlédnuto: 22 027x Hodnocení: 8.8/10 Komentářů: 36 Kategorie: příroda

Značky: dokument , živočich , útok , zvíře , afrika , had , kousnutí , příroda , namibie , kobra , jed , uštknutí , chameleon

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Mě by kua zajímalo, jak to natáčí.... 🤔🤔
Přivezou kobru i s chameleonem na domluvené místo. Chameleona hodí na keř a udělají z toho drama, že jej kobra nahání. Potom postaví chameleona před hladovou kobru a zbytek se dotočí sám.
Di do prdele!! Když se stydíš napsat slovo KURVA, tak ty svý zkomoleniny ani nepiš. Použij radši slovník Rychlých šípů.
Mě by himbajs zajímalo, jak to natáčí.... Je to tak v pořádku, pane?

Zobrazit celou diskuzi