Pád stíhaček na sídliště Vltava (1998)

21. ledna

8.června 1998, České Budějovice, ČR: V 9:29 se při návratu z letiště Pardubice srazily ve výšce 600 metrů víceúčelové stíhačky MiG-21MF 7711 a MiG-21UM 3756 a dopadly do hustě osídlené části v Českých Budějovicích. Jeden MiG skončil v městské části České Vrbné cca 10 metrů od rozestavěného rodinného domku, přičemž jeho trosky poškodily nedaleký parovod. Druhý dopadl přímo na budějovické sídliště Vltava, kde zničil zastávku MHD, blízké trojelové vedení, 22 zaparkovaných automobilů (17 z nich úplně) a panelový dům, kde bylo požárem zasaženo 11 bytů (z nichž 5 zcela zničeno) a troskami poškozeno dalších 47. K události se postupně dostavilo 18 jednotek HZS okresů a SDH obcí - celkem 41 požárních automobilů a 151 hasičů. Na místě byl přítomen ministr obrany, velitel letectva, přednostka okresního úřadu a primátor města České Budějovice. Majetková škoda byla vyčíslena na 25 mil. kč + 6,5 mil. kč za MiGy. Při havárii nikdo nezemřel - zraněno bylo sedm civilistů (nejtěžší bylo zranění 48leté ženy, která utrpěla popáleniny II. a III. stupně) a tři členové posádky (středně těžká zranění), kteří se stačili katapultovat. Jak se však později ukázalo, jeden z nich neměl na palubě letounu co dělat, byl to totiž mechanik, který přemluvil pilota, aby jej vzal z Pardubic domů. 

Podle obou pilotů Kubáta a Holaka, obžalovaných z obecného ohrožení, přišel zlomový okamžik ve chvíli, kdy vlétli do mraků. Kubátovi v té době Holak vysílačkou řekl, že nevidí. Na to Kubát reagoval zvýšením rychlosti a výšky letu s cílem zvětšit vzdálenost mezi oběma letadly. Ucítil však slabý náraz, když narazil do letounu Holaka. Kubátova stíhačka pak přešla do obrovské rotace kolem podélné osy a podle jeho slov se mu jen s obtížemi podařila katapultáž. Oba piloti odešli od soudu s podmínkou na 20 měsíců a také museli armádě zaplatít každý 50 tisíc korun.

Piiloty sice sváděli kolizi na nepředvídatelné okolnosti a špatné počasí, ale nakonec přiznali, že mezi nimi a také v komunikaci s řídicí věží letiště došlo k nedorozumění.

 

Už za pár dní se událost stala námětem lidových vtipů: „Na zastávce na sídlišti Vltava se musíte rozhlédnout nejen doleva a doprava, ale také nahoru.“ „Inzerát: Prodám zachovalou Škodu 120 s motorem z MiG-21.“ „Čekám na zastávce na čtrnáctku a přiletí jednadvacítka...“

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Měli to střihnout přes tu hnusnou devadesátkovou podnikatelsko-barokní zrůdnost, co je na č. 7 a 27. Tomu by to jen prospělo.
  • adli
  • 21.01.2021 17:03
a pojistovna vychechtana, proti poskozeni letadlem nebyl nikdo pojistenej 😃
Zelený mozky.
letectvo a piloti u modri, zelene je pozemne vojsko
Hm bylo mě 18 ale vůbec si nepamatuji že bych to někde ve zprávách zahlédl.
Protože jsi fotra děsně sral, tak tě nenechal koukat na televizi a musel sis uklízet pokojíček.
zrovna si rikam to samy. Asi se to tehdy trosku tutlalo
no nějakej článek v novinách byl, ale moc se tím nechlubili a většinu ztopility fotky vidím poprvé
To těžko s tím mě buzerovala jen matka.
  • oli
  • 21.01.2021 13:11
celkem zázrak že nikdo nezařval...
Pamatuju se jak jsme se nasmáli scénce jak Lábus zkoušel Kaisera u tabule ze znalosti historu roku 1989. Přišlo nám to nereálný, což zjevně nyní není.
Fšechny auta skončili v áčkách, tenkrát na tom Topolová udělala kariéru....
Hoši, zlatý devadesátky, v roce 98 jsme kupovali Feldu f kombíku za nekřesťanský prachy na lízačku...
jako fakt? někdo kdo se zadlužil kvůli autu řekne zlatý devadesátky? jsi mamlas
to víš, někdo radši má svobodu a lízačku, někdo je zase omezenej dement...
To byl dobrej masakr, kde se zázračně skoro nikomu nic nestalo. Vzít to tu plnou zastávku, tak je tam 30 mrtvejch jen to fikne...
těší nás, demente😘
Co je spatnyho na lizacce a obmene auta co 3-4 roky? Mas porad novy a nic neresis. Tam je akorat na houno prvni zaklad to musis vykesovat a pak uz se jen vezes.
mířil jsem na aktiva/pasiva v dekádě po revoluci. Ale tady jsem jak je vidno, přestřelil.
drž píču chytráku...
MOG hadr.
Spustily se mi měsíčky....