Plamenomet M132

06. dubna

USA: V 60.letech byl vyroben samohybný plamenomet M132, postavený na základu upraveného obrněnené transportéru M113. Místo kulometu M2HB měl kupoli s plamenometem M10-8 a kulometem ráže 7,62 mm. Z prostoru pro výsadek byly odstraněny lavice a místo nich byly čtyři kulovité zásobníky zápalné hmoty. Zásoba cca 760 l stačila na 32 sekund nepřetržité palby. Obvykle se ale používaly 2-3 sekundové zášlehy. Pro zvýšení účinku se někdy vystřelilo samotné nezapálené palivo a poté co pokrylo cíl, zapálilo se dalším jednovteřinovým zášlehem plamene s dosahem až 190 metrů. Dvoučlenou posádku tvořil řidič a velitel vozidla, který obsluhoval plamenomet. Hlavním úkolem plamenometů bylo zničit protivníka v úkrytech, které bylo obtížné dobýt obvyklými zbraněmi. Jednalo se bunkry, jeskyně, tunely, opevněné budovy apod. Firma FMC Corp. začala vyvíjet M132 v roce 1963 a do roku 1965, kdy byla ukončena výroba, vzniklo 201 kusů M132 a 150 kusů M132A1 s dieselovým motorem. Obvykle byly součástí velitelské roty praporu mechanizované pěchoty, velitelské roty obrněné kavalerie, případně velitelské roty divizního ženijního praporu. Plamenometné M132 se často přiřazovaly k jednotkám podle momentální potřeby. Například v létě 1967 byly dva M132A1, které podporovaly 9.pěší divizi, přiřazeny k Mobile Riverine Force. Plamenometné transportéry se nalodily na čluny (ATC) a odtud vrhaly plamen na břehy. V případě potřeby podporovaly i ostatní spojenecké jednotky, australské, jihokorejské nebo thajské. 

9.7 /10

košík

Zhlédnuto: 16 675x Hodnocení: 9.7/10 Komentářů: 39 Kategorie: historie

Značky: usa, historie, oheň, army, tank, prototyp, armáda, 60.léta, 20.století, plamenomet, výzbroj, obrněné vozidlo

Komentáře

9 z 10 natalek nedoporucuje
A pak začlo pršet
Myslím že to hoří i na vodní hladině
kurwa, ten to strieka jako ked mydlíš barana,,
Plamenomet, krasa😊
Ja ti nevim Kosiku, ale ja slysim, ze rika 170 metru a ne 190. BTW pekny delo...
Taky jsem mel v hlave min 150 metru XD Ale to uz je detail tak ci onak uhoris v silenych mukach.
Za info od Kóši -10/10 - já si holt na válečné historii ujíždím . Dobrý info , díky brachu 😉 .
samohybny to je SAMO HYBNY z PRAHY?
Ne ,z Úval
no nechtěl bych v tom sedět v případě zásahu 🙂
No proti tankům to nebylo ,to si nebudeme nic namlouvat.Americký tanky ( az na pár výjimek ) byly papír .A tohle ytonfakr nebylo ani proti obrněným vozidlům - pouze proti pěchotě . Jinak, neměli šanci... což taky časem zjistili ( ze. kulomet+ plamenomet ,fakt proti tanku neobstojí ) ... proto twky tuto technologii brzy opustili - coz dokládá i pocet kusů co vyrobili :)Ale orp bunkry w hnízda ,ti musel být masakr 😃 .
Proti pechote byl dobry napalm hozeny z letadla. Na bunkry byl lepsi rucni plamenomet, ve vietnamu se ale moc nepouzival. Ale v pacifiku byl nasazeny hodne😊
Kamaráde ,ty taky žereš historii - tvoje odpovědi a příspěvky se mi v poslední době líbí čím dál víc Škoda, že nejsi buchta.Hned z fleku bych si tě vzal 😂.A máš pravdu . Klobouček pánovi .
hezkej výstřik