Přelet nad prasklým ledovcem

03. března

ANTARKTIDA: Od antarktického Bruntova šelfového ledovce se minulý týden v pátek odlomila kra, jejíž plocha má být kolem 1270 kilometrů čtverečních. Uvedla to britská kontinentální operace British Antarctic Survey (BAS), která spravuje tamní výzkumnou stanici Halley (nachází se jen něco málo přes 20 kilometrů od místa odlomení). Pracovníci BAS poprvé detekovali vznik masivních prasklin v ledovci, který pluje na Weddellově moři, téměř před deseti lety. Signály, že se blíží významný případ tzv. telení, pak začaly přicházet loni v listopadu, když se relativně nová trhlina na sever od základny Halley začala přibližovat k již existující mezeře v ledu.

Během ledna se tato trhlina prodlužovala severovýchodním směrem rychlostí až jeden kilometr denně a razila si cestu 150 metrů tlustým plovoucím ledovým šelfem. Kra se utvořila, když se ráno 26. února trhlina za několik hodin rozšířila o několik stovek metrů.

Dopady takových jevů jsou podle výzkumníků nepředvídatelné, vznik nové kry by ale nemusel ovlivnit chod polární stanice Halley. V následujících týdnech a měsících se může ledová kra vzdálit, anebo by se mohla dostat na mělčinu a zůstat blízko ledovci Brunt.

9.3 /10

košík

Zhlédnuto: 17 902x Hodnocení: 9.3/10 Komentářů: 40 Kategorie: video

Značky: video, zima, letání, letadlo, led, ledovec, antarktida

Komentáře

Tohle měla i Hvězda smrti...
Beztak tam někdo strčil žalud
To prasklo stejně rychle jak moje nedávný honění, když si stará přišla na hajzl pro Cif
Do piče! A že zrovna u Bruntálu, že?
to je sračka zkurvená (a ne já nejsem) ((čůráci))
mas to blbe ty zavorky
Postaví most a život jde dál
a v Benátkach budú bývať o poschodie vyššie
Stějně se s tím naučíme žít. Ty procesy, který lidstvo nastartovalo se stejně nezastaví během jednotek let. A to i kdybychom jako celá Evropa byli do dalšího roku bezemisní
no tak to by mi praskl čúrák 🤣🤣🤣
Doporuču přisledování poslouchat tohle 🙂https://www.youtube.com/watch?v=meU2gAU7Xss
to přilepí mamutem
A co jako.