Průlez jeskyní Nutty Putty (+ příběh J. Jonese)

10. ledna

USA: Šestkrát zrychlený záznam z prolezání jeskyně Nutty Putty, která se nachází asi 100 km od Salt Lake City. Na obr. 1 je označeno, kudy lezl týpek ve videu a taky kde uvízl a umřel John Jones. 26letý John Edward Jones (na obr. 3 a 4.) v roce 2009 přišel do jeskyně se skupinou dalších jedenácti lidí a v podzemí se zaklínil hlavou dolů ve štěrbině široké asi 45 cm a vysoké asi 25 cm (obr. 2). Stalo se tak, když se snažil prodrat neprozkoumanou částí jeskyně. Měl sevřenou hruď a nemohl pořádně dýchat, natož se nějakým způsobem vyhrabat zpět. Tím, že byl hlavou dolů, se mu tekutiny přelévaly pomalu do plic. Do záchranné akce se tehdy zapojilo přes 130 lidí, ale ani zkušení záchranáři mu nedokázali pomoct. Aby ho dostali z místa, museli by mu prý zlomit nohy. Ale kdyby tak udělali, šok a bolest by už tak traumatizovaného Johna zabili ještě rychleji. Na poslední hodiny k němu dali zařízení, díky kterému mohl komunikovat se svojí rodinou. Údajně se sešla celá rodina, která mu zazpívala písně a povídala si s ním o krásných okamžicích, které zažili společně, dokud nenastalo z jedné strany ticho.

Johnovo tělo je dodnes uvízlé v útrobách jeskyně Nutty Putty a pravděpodobně se ho nikdy nepodaří vytáhnout ven kvůli řádnému pohřbu. Místo, kudy vlezl, bylo utěsněno. Byl to obyčejný muž, měl ženu, roční dcerku a očekával v březnu 2010 další dítě.

9.2 /10

košík

Zhlédnuto: 43 686x Hodnocení: 9.2/10 Komentářů: 210 Kategorie: video

Značky: video, usa, nebezpečí, blázen, odvaha, utah, jeskyně

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Smrt za zpěvu fotra a sourozenců bych nechtěl ........ :slightly_smiling_face:
asi trénoval na noc s manželkou ''prozkoumávání tajemné jeskyňky''
asi trénoval na noc s manželkou ''prozkoumávání tajemné jeskyňky''
  • Zeck
  • 04.02.2018 13:10
Ta díra je menší (někdo postnul obrázek níže) než ze které jsem vylezl já před 28 lety. Jeskyňářské postupy neznám, ale tipl bych si, že když vidí fakt úzkou neprozkoumanou díru, o které ví hovno, bezpečnost do ní lézt zjistí jinak, než tím, že do ní skočí po kotníky a pak řeknou: "Tak nic, chcípnu tady, ale stálo to za to". Ten kluk byl diletant, který ztratil respekt a pokoru, díky tomu posral rodině život a sám tam bude hnít do skonání světa.
Šéf je jeskyňář, na podzim jsem měl možnost v amatérské jeskyni zkusit asi 3metry dlouhej průlez, stejnej jako na obr. 3., za kterým byl dóm. Byl to opravdu silnej zážitek, a rozhodně ne negativní.
Jestli to chápu dobře, tak lezl dírou střemhlav dolů a ještě musel vydechnout, aby se tam vůbec dostal. Docela by mě zajímalo jak měl v plánu vylézt v případě, že by se tam nezasekl, nebo co se mu v tu chvilku honilo hlavou. V životě by mě něco tak debilního nenapadlo a nepotřebuji na to mít ani klaustrofobii.
http://www.nuttyputtycave.com/MLDeathQuestions.html Q: I am also confused why if the rescuers had made progress until the pulley failed, why they didn't hook up another pulley at the time? A) Another rigging was completed, but by the time it was ready to go John had given up strength and without his ability to help it was just not possible to move him.
cital som o tom. vraj ho vytiahli von o nejakych 30-60 cm. john sa chcel posilnit tak mu dali najest a napit.uz sa tesili, ze ho dostanu von. vtedy sa vytrhla zo skaly kotva, ktora drzala kladku (mozno nejaky zachranar odflakol robotu). spadol naspat do diery. kladkovy mechanizmus opat natiahli, ale john uz bol taky slaby, ze im nedokazal pri jeho vytahovani pomahat. a prave jeho spolupracu potrebovali. oslabovalo ho to, ze bol dole hlavou a krv mu stekala do mozgu
klaustrofobik nejsem, ale z tohohle je mi docela na blití
Kudy proleze hlava. Proleze celý člověk :smile:
Jasně že normálního růstu :smile:
Jasně že normálního růstu :smile: