Psycho kapela Mayhem

Sdílením podpoříte NDR:
19. července

Obal alba kontroverzní norské blackmetalové kapely Mayhem, na kterém je jejich 22letý švédský zpěvák Per Yngve Ohlin alias Dead (na obr. 1.-3.) po své sebevraždě v roce 1991. Snímek pořídil jiný člen kapely - 23letý norský kytarista Øystein Aarseth alias Euronymous (na obr. 4). Ten byl v roce 1993 zabit jiným dalším členem Mayhemu 20letým Norem Vargem Vikernesem (na obr.5). O rok později byl Vikernes usvědčen z vraždy a odsouzen k trestu odnětí svobody po dobu 21 let, což je v Norsku nejvyšší trest. Sám se ale cítí nevinen, podle něj šlo o sebeobranu - Euronymous ho údajně plánoval zavraždit. Dále byl obviněn ze čtyř případů žhářství, včetně podpalování kostelů. Toho se měl účastnit i Euronymous, který byl v roce 1992 pravděpodobně jedním ze žhářů, kteří spálili Holmenkollenskou kapli (v té době kostel). Nikdy ale nebyl odsouzen, protože zemřel dříve než skončil soud.

 

Mayhem: Legendární norská black metalová skupina byla založena v roce 1983 v Oslu-Langhus. Skupina přebrala jméno z písničky od Venom, Mayhem with Mercy. Proslavili se hlavně díky velmi kontroverzní minulosti, a to zejména v případech vražd, sebevražd a jiných forem násilí, které je obklopily v prvopočátcích jejich tvorby. Mayhem se stal slavným už zpočátku tvorby, hlavně díky tomu, že tehdy byl black metal ve Skandinávii téměř neznámý. Časem se kapela vyvíjela v mnohých stylech black metalu, leckdy v oblastech dark avantgarde industrial a elektronica. Z velké části jsou považováni za jedny ze zakladatelů blackmetalového stylu.

 

Dead: Per Ohlin se narodil 16. ledna 1969 ve Stockholmu ve Švédsku. Jako dítě měl velké zdravotní komplikace, trpěl spací poruchou a v deseti měl silné vnitřní krvácení sleziny po úrazu na lyžích. Po převozu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého, nicméně se probral, ale byl psychicky nevyrovnaný (obdivoval smrt), kvůli čemuž byl pravděpodobně obětí šikany (údajně byl zmlácen, přestože to je ve Švédsku velmi vzácné). Podle svého bratra prý totiž znechucoval spolužáky svou zálibou ve smrti.  V roce 1986 založil death metalovou kapelu Morbid, se kterou nahrál December Moon. Brzo ale z kapely odešel a přidal se ke kapele Mayhem. Tam se seznámil s kytaristou Euronymem, se kterým si dobře rozuměl (Deadova záliba ve smrti se hodila k Euronymově zálibě v okultismu). S Deadem začalo nejslavnější období kapely. Paradoxně pozornost která Mayhemu pomohla ke slávě byla spíše negativní - Dead se několikrát na jevišti pořezal a nosil šaty které předtím na několik týdnů zahrabal pod zem. Také si udržoval hnijícího krkavce v igelitovém sáčku jako nejlepší „vůni smrti“ předtím, než vystoupil na jevišti. Tato morbidní fascinace a groteskní chování daly skupině další progrese v hudební atmosféře a to hlavně ve vývoji textů, které se zaměřovaly stále více k Satanismu, temnotě, depresi a odporu. Ústředním bodem vystupování bylo i nasazení prasečí hlavy na kůl a Deadovo se řezáním nožem. Podle ostatních členů skupiny byl mimo jeviště Dead introvertní a uzavřený.

Později s Euronymem koupili dům nedaleko Kråkstadu, kde oba žili. Euronyma ale začalo Deadovo bláznovství štvát a začali se hádat. V roce 1991, pár dní před svou sebevraždou, požádal Varga Vikernese o několik nábojů do své brokovnice. Dead předtím lovil v lese u svého domu, takže Varg (který Deada znal jen jako hudebníka, takže nevěděl o jeho sebevražedných sklonech) mu náboje dal. Dead se potom pokusil podřezat, ale nůž byl příliš tupý a tak se zastřelil. Napsal vzkaz na rozloučenou, kde bylo napsáno jen "omlouvám se za krev". Když Euronymous tělo našel, neotálel a vydal se do obchodu koupit fotoaparát. Deadovo tělo poté několikrát vyfotografoval a přemístil některé věci. Teprve poté zavolal policii. Pohřben byl 26. dubna. Euronymous se stavěl k Deadově sebevraždě velmi chladně a využil jí jenom k ještě větší publicitě okolo kapely. Fotografie s detailem prostřelené hlavy a vyteklého mozku Deada byla použita na přední obal bootlegu Mayhem Dawn of the Black Hearts.

 

Euronymous: O jeho dětství není nic známo. První zmínky o něm začínají v roce 1984, když zakládá kapelu Mayhem (někdy uváděn rok 1983). Tehdy měl přezdívku Destructor, ale později jí změnil na Euronymous (podle démona Eurynomose). Původně kromě kytary byl i vokalistou. Opravdovou slávu zažil ale až když se k Mayhemu připojil i zpěvák Dead. Nakonec se mezi nimi vztah vyhrotil a z přátelství se stala nenávist. V dalších několika měsících ztrácel Euronymous přátele a důvěru od ostatních, obviňoval za to svého společníka Varga Vikernese. Zpočátku občas o jeho smrti žertoval, poté se rozhodl, že Varga opravdu zabije. Řekl o tom jeho přítelovi Snorremu, ten ale byl přítelem nejen jeho, ale i Vargův. Snorre o plánovaném útoku Vikernese informoval. Ten nechtěl riskovat svůj život, proto se rozhodl Euronyma zabít dřív, než stihne on jeho. 10. srpna 1993 v noci za ním Vikernes přijel s podepsanou smlouvou, kterou po něm Euronymous už dlouho požadoval. To byla ovšem léčka. Euronymous už něco tušil a začal na Varga útočit. Ten ho potom ubodal - smrtelná rána byla tupým nožem do lebky. Na Euronymousovém těle se našlo 23 ran, Vikernes však tvrdil, že většinu z nich způsobil Euronymův pád na rozbité sklo. Většina lidí se domnívá, že ho ubodal kvůli tomu, že mu Euronymous dlužil 30 000 norských korun.

 

Vikernes: Své dětství popisuje jako šťastné a bezproblémové. Uvádí, že jeho matka pracovala v naftové společnosti a otec jako stavební inženýr. Když bylo Vikernesovi 6 let, přestěhovala se jeho rodina do Bagdádu, protože Vikernesův otec vyvíjel počítačový program pro Saddáma Husajna. Když Vikernes navštěvoval tamní školu, dostal se do slovní potyčky s učitelem, když ho nazval opicí. Vikernesova matka říká, že i přes tyto excesy nebyl Vikernes nikdy bit, a to i přes to, že na ostatních dětech se tento způsob trestu uplatňoval pravidelně. V této době se také začaly projevovat jeho poměrně vyhraněné názory. Po návratu do Norska se Vikernes údajně připojil ke skinheadskému hnutí. Toto ale Vikernes popírá se slovy, že v Norsku, respektive v Bergenu nebyli žádní skinheadi. Ovlivněn klasickou hudbou typu Čajkovského a metalovými skupinami jako Iron Maiden, Bathory nebo Celtic Frost se začal Vikernes věnovat black metalu. Původně byl kytaristou skupiny Old Funeral, v níž hráli taky pozdější členové skupiny Immortal. V roce 1991 založil sólový hudební projekt Burzum, který se rychle stal v norské blackmetalové scéně populární. V roce 1992 vstoupil do kapely Mayhem, kde přijal umělecké jméno Count Grishnackh. Ve vězení pokračoval v tvorbě Burzum i přesto, že měl zákaz hrát na hudební nástroje. V roce 2009 byl na žádost předčasně propuštěn. Obnovil činnost Burzum v black metalovém stylu a vydal nové album Belus (2010), poté natočil své nejlepší písně z prvních dvou alb Burzum (Aske) a Det Som Engang Var, v modernějším zvuku a v roce 2011 je vydal pod názvem From The Depths Of Darkness. Jeho deska z roku 2014 nese jméno The Ways of Yore. Dle informací z médií byl 16. července 2013 ve Francii zatčen pro hrozbu přípravy teroristického činu. Nyní je pod jménem Louis Cachet opět na svobodě, má družku a 6 dětí.

8.7 /10

košík

Zhlédnuto: 15 234x Hodnocení: 8.7/10 Komentářů: 23 Kategorie: hnus

Značky: mrtvola , smrt , vražda , psychopat , zastřelení , metal , kapela , headshot , zajímavost , deprese , sebevražda , 90.léta , mozek , norsko , hudebník , 80.léta , sebevrah , brokovnice , zpěvák , satan , evropa , skupina , metalista

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
jo vole, všichni sme ten film viděli...
myslim, že to není obal kapely mayhem, ale bootleg, který prostě někdo neofiko vydal... ale jinak super příspěvek....
a z řezníka byli všichni pohoršený 😃
Hoši aspoň měli styl všichni 🤔😃😃😃
  • Joan
  • 20.07.2019 01:32
tohle je on né?, řek bych že určitě není blbej, a dal bych mu za pravdu https://www.youtube.com/watch?v=INYCGfZlreM
je
Varg je velký král a hrozně nadaný a moudrý pán. Doporučuji si najít si jeho videa kde se docela dost často vyjadřuje ke dění ve světě, youtube a juderberg mu zrušil už pár učtů, takže v tom asi něco bude, každopadně tyhle přizpěvky na ndr jsou nejlepší, víc takovýho tady
Hrozne múdreho a hrozne nadaného pána si predstavujem trošičku inak, než blackmetalistu putujúceho z kriminálu do kriminálu, s históriou plnou ešte pochybnejších a trestuhodnejších kreatúr.
ježíš tohle je blackmetal a punk ty debile, pokud nerozumíš tak se radši starej jak to u vás vypadá s čaputovou a nekomentuj moje komentáře stupiditama, aspon mají kluci pestrý život, ne jak u vas ve fabrikach a dovolena na širavě nebo na maře ty nadanej slovaku
Ty aj sám veríš tým kokotinám, čo píšeš, či máš len taký strašný záujem o lajky od reálne tak zamindrákovaných úbožiakov? 😃 Lebo keď tomu veríš a považuješ rezanie sa na pódiu, vraždy a samovraždy, vypaľovanie kostolov za známku punku, a ešte takých ľudí označuješ za géniov a umelcov, tak ťa musím sklamať, ale pravdepodobne budeš retardovaný.
https://www.youtube.com/watch?v=DPyOhP1GTRQ burzum dunkelheit. užasnej song. tohle před ním nikdo nehrál. Varg je genius
zvuk úplně nahovno, a není mu vůbec rozumět.
Magoři.
No, řekněme že měli svůj styl.
Ďakujem krásne za taký umelecký prejav. Kam sa hrabú Jimmy Hendrix alebo Miles Davis? 😃