Sebevražedný atentát v Kuvajtu

08. ledna

26.června 2015, KUVAJT: Sebevražedný útok se v šíitské mešitě v kuvajtském hlavním městě Kuwait City, při kterém zemřelo 27 osob (20 Kuvajťanů, 3 Íránci, 2 Indové, 1 Saúd, 1 Pákistánec) a 227 jich bylo zraněno. Ve stejný den došlo k teroristickým čínům také ve Francii (1 mrtvý v továrně), Tunisku (38 mrtvých v plážovém letovisku - většinou britští turisté) a Somálsku (70 mrtvých při útoku na základnu Africké unie).

Atentátníkem byl abú Sulajman al-Muvahíd (1986-2015), občan Saudské Arábie, který do Kuvajtu přiletěl jen několik hodin před činem. Dějištěm útoku se stala mešita imáma Sádika, která leží v rušné čtvrti na východě města a patří mezi jednu z nejstarších v Kuvajtu. al-Muvahíd se odpálil u vstupu v během tradičních pátečních poledních modliteb - celkem se tam v té době modlilo více než 2 000 lidí. Nejméně osm lidí bylo zabito okamžitě při výbuchu, který těžce poškodil část budovy.

Na sociální síti Twitter se k útoku přihlásila skupina, která si říká Provincie Nadždž -odnož radikální sunnitské organizace Islámský stát působící na Arabském poloostrově. Radikální sunnité považují šíity, kteří tvoří asi třetinu obyvatel Kuvajtu, za odpadlíky od pravé víry. V Kuvajtu jsou sebevražedné útoky na muslimy vzácné - k předešlým činům došlo v letech 1983 a 1985 a zemřelo při nich 5 osob (všechno samotní atentátníci). 

Místní policie poté při rychlém celostátním zátahu zadržela 18 podezřelých. Mezi nimi byl i Adel Eidan, který atentátníka z letiště k mešitě dovezl a po atentátu ihned odjel pryč - podle ministerstva vnitra neměl povolení pobytu v zemi. Nakonec bylo obviněno a předvedeno k soudu 29 podezřelých - mezi nimi bylo i několik žen, které byly obviněny ze skrývání a ničení důležitých důkazů (hlavně mobilních telefonů). Po 10 soudních jednáních jich bylo 15 shledáno vinnými, z nichž 7 bylo odsouzeno k trestu smrti. Patřil mezi ně i Eidan, který přiznal svůj úmysl bombardovat mešitu. U soudu se hájil tím, že chtěl, aby byla zničena samotná mešita, ale nechtěl, aby zemřeli nějací lidé. Další trest smrti dostal Mohammed a Majid az-Zahrani (v nepřítomnosti), který ze Saudské Arábie dodal výbušniny. Podle místních novin bylo pachatelům 20 dní předtím řečeno, aby provedli operaci, která „otřese Kuvajtem“, a nechali je zvolit čas a místo. Po výběru místa kontaktovali vůdce ISISu prostřednictvím WhatsApp a e-mailu a dva týdny mešitu sledovali. Eidan a al-Muvahíd přijeli v 11:00 na parkoviště u mešity a čekali, až se budova zaplní věřícími. Po útoku plánovali pachatelé uprchnout z Kuvajtu, ale zábranila jim v tom rychlá reakce ministerstva vnitra.

Komentáře

Kočka už se nikdy nepůjde modlit.

Zobrazit celou diskuzi