SpaceX Falcon 9 - návrat z mise

28. května
Komerční raketa Falcon 9 společnosti SpaceX úspešně vynesla dne 27.května 2016 komunikační satelit THAICOM 8 na oběžnou dráhu (do výšky 91 000 km). Po vypuštení satelitu se Falcon 9 vrátil na startovací platformu plující na vlnách Atlantického oceánu. Časosběrné video z návratu na Zem, pochází z kamery umístěné přímo na raketě Falcon 9.
9.9 /10

košík

Zhlédnuto: 14 601x Hodnocení: 9.9/10 Komentářů: 23 Kategorie: video

Značky: video, timelapse, technologie, věda, vesmír, raketa, spacex, falcon 9, oběžná dráha

Komentáře

CockCash napsal... kormidla
K čemu jsou ty lopatky z pororoštu? Ví někdo?
No konečně ste si všimli, byť teda taky šlo vybrat lepší video…
zumba napsal... To má být 91 km nebo 91.000 metrů. Jo a taky jste si u toho videa vyhonili péra? Já 3x u první části s textem a u druhé části bez textu asi 14x. Jsem cákal jak kozmonaut, mrdka všude. kdyby to bylo 91 km tak ti to spadne na palici!
  • Aim9
  • 29.05.2016 20:45
spegix napsal... Aim9 napsal... Takhle přistávají třeba lodě Sojuz. Asi by to taky šlo nějak udělat, ale jak by si chtěl dostat pyropatrony někam mezi motory, když už teď tam žádné místo není? A tak aby při výbuchu je nepoškodili. Navíc výbuch by mohl na poslední chvíli dost vychýlit raketu (znovu připomínám že má na výšku 41m a průměr jen 3,6m). Tedy alespoň to si myslím. Předpokládám že zvážili všechny okolnosti znovupoužitelnosti a zrovna asi vyhrál tenhle, který není závislý na venkovním počasí větru. - padák tě odnese kamkoli výtr vane. Na floridě máš strašně moc lidí, není tam moc volného prostoru jako v Kazachstánu, kam přistávají Sojuzy, to je asi taky potřeba brát v úvahu. JJ u Sojuzov o tom viem, tam ale nie je ziaden iny motor na tom navratovom module. Na tejto SpaceX by snad slo umiestnit tu pyropatronu medzi 4 motory, ak by boli po obvode. Ale asi by vazila i s naplnou stejne ako dodatocne palivo ktore tam maju teraz 🙂 Urcite to maju lepsie prepocitane.
Aim9 napsal... Takhle přistávají třeba lodě Sojuz. Asi by to taky šlo nějak udělat, ale jak by si chtěl dostat pyropatrony někam mezi motory, když už teď tam žádné místo není? A tak aby při výbuchu je nepoškodili. Navíc výbuch by mohl na poslední chvíli dost vychýlit raketu (znovu připomínám že má na výšku 41m a průměr jen 3,6m). Tedy alespoň to si myslím. Předpokládám že zvážili všechny okolnosti znovupoužitelnosti a zrovna asi vyhrál tenhle, který není závislý na venkovním počasí větru. - padák tě odnese kamkoli výtr vane. Na floridě máš strašně moc lidí, není tam moc volného prostoru jako v Kazachstánu, kam přistávají Sojuzy, to je asi taky potřeba brát v úvahu.
Substance242 napsal... Plošina má předem definovanou pozici, kterou si udržje pomocí GPS a několka na sobě nezávislých motorů - dokáže \"stát\" na místě. Raketa sama se snaží pomocí svých GPS senzorů se k tomu místu přiblížit co nejvíce, až když je raketa dostatečně blízko, začne si povídat s plošinou sama bez závislosti na GPS.
Možno budem zase za blbca, ale vážne - ako raketa vie kde presne sa nachádza? GPS to asi nebude 🙂, čiže dostáva toto info zo Zeme?
  • Aim9
  • 29.05.2016 12:44
spegix napsal... Aim9 napsal... Aby ti s padákem raketa přistála bez poškození, musí spadnout do vody - tvrdý náraz na pevninu i při 10km/h by ji mohl hodně poškodit (hlavně motory). Do vody, tedy hlavně mořské ale spadnout nemůže, protože to je hned raketa na odpis kvůli korozi atp. Motoricky přistání je složitější, ale má nezpochybnitelnou výhodu - přistane \"kamkoliv\". Pokud se použije raketa, která se vrátí zpět na zem - má o 30% menší účinnost, tedy se hodí pro běžné mise. Při složitějších misích se holt návrat nerealizuje a raketa může vynést mnohem těžší objekt, popřípadě na vyšší oběžnou dráhu. Cena: 1. stupeň rakety Falcon 9 stojí cca 60 000 000 USD, palivo \"jen\" 200 000 USD, tedy fakt zlomek. Nie som odbornik, ale nestacil by poriadny padak, a nejaka mala pyropatrona, ktora sa odpali 1 meter nad zemou, a zbrzdi celkovy dopad? Len kratky polsekundovy zazeh. Padak by raketu stabilizoval do kolmej polohy.
spegix napsal... jedna nepresnost - soucana cena startu, ne jen 1. stupne je 62mil USD (pro max 5,5 tun na GTO orbit)