Španělská chřipka (1918-20)

21. března

Pandemie španělské chřipky zasáhla celý svět v letech 1918 až 1920. Zemřelo na ni mezi 50 až 100 miliony lidí, což bylo 10-20 % nemocných (přesná data neexistují). Své oběti zabíjela nevídanou rychlostí a během pouhých osmnácti měsíců infikovala minimálně třetinu světové populace. Paradoxně byli oběťmi hlavně mladí a zdraví jedinci, jejichž imunitní systém reagoval silněji než u oslabených a starých pacientů. Také tato chřipka měla svůj původ v Číně, odkud se během 1. světové války dostala přes americké vojáky do Evropy. Ve Spojených států existují příběhy o lidech, kteří se vzbudili s nevolností a během cesty do práce zemřeli. Její symptomy zahrnovaly horečky, svalovou únavu, bolesti hlavy a dýchací potíže. Nedostatek kyslíku způsobil, že obličeje nemocných namodraly. Krvácení jim pak zaplnilo plíce a zapříčinilo zvracení a nosní krvácení. Někteří krváceli i z uší. 

Podle odhadů přineslo nejvíce obětí třináct týdnů mezi zářím a prosincem 1918. Když krize dosáhla vrcholu, zdravotní služby byly zahlcené. S problémy se potýkali i majitelé pohřebních ústavů a hrobníci. Pořádání individuálních pohřbů bylo brzy nemožné a tak mnoho mrtvých tak skončilo v masových hrobech.  

 

Díky zdravotním reformám a přirozené genetické mutaci viru epidemie do léta 1919 skončila. Úmrtí kvůli chřipce se sice objevovala i v roce 1920, to už však nejspíš byla chřipka jiného kmene. Tvrdá cenzura během války vedla k tomu, že evropský a severoamerický tisk nemohl o šířící se nákaze informovat. V neutrálním Španělsku však taková kontrola chyběla. Proto právě prohlášení španělské vlády o vypuklé epidemii a následná mediální pozornost dala nemoci její přezdívku. O přesném původu viru se epidemiologové stále dohadují. Panuje ale shoda, že jde o výsledek genetické mutace, která se nejspíš odehrála v Číně. Zásadním faktorem při šíření viru byl však mezinárodní konflikt, který vyvolal masivní pohyby jednotek po celém světě.  

 

Historik lékařství Harald Salfellner po vyhodnocení demografických statistik a reprezentativních sond z úmrtních matrik předpokládá, že v českých zemích v důsledku španělské chřipky zemřelo 44 000 až 75 000 civilistů. K tomuto číslu je třeba přidat asi 2000 až 5000 vojenských osob.

9.7 /10

košík

Zhlédnuto: 23 407x Hodnocení: 9.7/10 Komentářů: 56 Kategorie: historie

Značky: usa, smrt, historie, svět, voják, válka, onemocnění, lidé, retro, nemoc, 20.století, epidemie

Komentáře

co si zdejší useri o coroně myslí, příroda nebo člověk(nehoda nebo umysl)
No rusko je za vodou tam je málo nakažených a jen 1 mrtví!Jsou to gerojové!
Jeden fundovaný německý doktor tvrdí: "Ukažte prstem na kterýkoliv vir, začněte ho sledovat, a budete mít děsivější čísla než která má na svědomí nový koronavirus. Je to naprosto normální jev, ale lidem, kteří jsou teď u moci, se velice hodí držet lidi ve strachu." Naše vláda navýšila schodek státního rozpočtu asi tak o 150 miliard mávnutím proutku. takže asi tak. zmrdi.
tak i mnohokrát jinak jest
fundovaný němci už maj merklovou v karanténě a začíná se jim stahovat řiť, nejde totiž o to kolik to zabije lidí ale jak rychle...
takže je v pořádku, když se ve více napadených oblastech evropy, už u vstupu do nemocnice selektuje kdo bude žít a kdo ne? To jsme se opravdu vrátili 100nazpět. Pevně doufám že ne a že i se strátou ty vaší ekonomický květinky, to jako Západ dáme
rádi se oháníme 21. stoletím a 3. tisíciletím, ale nemáme ani dostatek ochranných prostředků a testů, natož abychom bily schopni určit, u koho COVID-19 bude mít lehký průběh a u koho těžký průběh, za účelem promoření a imunizaci vhodné části populace, jak někteří epidemiologocé doporučují.
Španělská chřipka byl klasický virus typu A. Rozsah následků lze spojit i s dobou, ve které se šířil. Koronavirus SARS-CoV-2 je však úplně jiná liga i ve vztahu k úrovni dnešních znalostí a úrovni zdravotnictví. Nelze srovnávat. Současnou pandemii lidstvo ještě nezažilo, je předčasné porovnávat či dělat závěry.
Kurvy komunistické, kvalitní viry a šunty pro celý svět...
Neskutecne mrdky, misto aby varovali svet a okamzite zavreli hranice at se to nesiri tak jeste mlzi a zaviraji lidi a novinare do basy.
A nepřijde ti divné, že nejvíce zasažené země byly Čína a Irán, které spolu zase tak společného nemají? Tedy krom toho, že je chce ekonomicky přemoci USA. Jak se to hned tak efektivně dostalo z Číny do Iránu, hm?
Ano byly.. Teď jsem relativně v pohodě a top 5 je Itálie, USA, Španělsko a Německo.. Ty chce přemoct kdo prosímtě?
Tvoje logika je jako říct: Evropa je postižena migrací a zároveň Evropa kamarádí s USA, takže USA nemůže za rozpoutání bordelu v Islámských zemích. USA nikdy nepřemýšlelo nad dlouhodobějším důsledkem jejích retardovaných činů...
stejne vsichni zemreli
My všichni také zemřeme.
jediná jistota v životě, nakonec stejně zkapeš
Nejhorsi je ta nejistota toho JAK clovek umre.. Ja bych poprosil infarkt ve spanku..
Já bych poprosil ve vesmírném prostoru otevřít helmu skafandru. Ale kurva ať to nečekám, fakt nesnáším bolest. Díky
Ja neumru, cistim si cevy
Jen oddalujš nevyhnutelné, nebraň se tomu.
historie se opakuje...stejně je zajímavý že po 1. světový tu moc mladejch nezbylo 50 až sto milionů pochcípalo na španěla a stejně nám hrozí populační exploze...jsem zvědavej co náš všechny jednou vyhladí.
kdyby to příroda chtěla vzít z gruntu, tak sem pošle meteorit
No, že bych viděl nějaký veliký rozdíl mezi těmito fotkami a záběry ze současné italské nemocnice, se říct nedá...
"Paradoxně byli oběťmi hlavně mladí a zdraví jedinci, jejichž imunitní systém reagoval silněji než u oslabených a starých pacientů." Umírali mladí lidé, často právě vojáci, jelikož měli z války velmi oslabený imunitní systém.
právě naopak, ta přehnaná reakce imunitního systému způsobovala v konečném důsledku smrt