Specialní jednotky zlikvidovaly farmáře

25. dubna

AFGHÁNISTÁN: 26letý farmář Dad Mohammad byl v květnu 2012 zastřelen příslušníkem australských zvláštních sil SASR (Special Air Service Regiment), které v oblasti pátraly po výrobcích bomb a sebevražedných atentátnících. Podezřelý Mohammad byl spatřen v pšeničném poli v provincii Uruzga. Asi tři minuty poté, co jednotka vystoupila z vrtulníku UH-60 Black Hawk, byl Afghánec popraven třemi ranami (do hlavy a hrudníku) z útočné pušky M4. Verze vojáků během vyšetřování komisařú Australských obranných sil (ADF) a Australské federální policie (AFP) zněla, že k zastřelení došlo v sebeobraně ze vzdálenosti 15 až 20 metrů, protože oběť držela v ruce vysílač. Toto tvrzení však následně vyvrátilo video z helmy psovoda. Neozbrojený Mohammad v ruce držel modlitební korálky. 

Vyšetřovatelé AFP a ADF došli k závěru, že zabití bylo odůvodněné, protože se jednalo o sebeobranu - Mohammad byl možnou hrozbou pro bezpečnost vojáků. Po zveřejnění videa však Afghánské velvyslanectví žádá nové vyšetřování a tvrdé tresty. Ministerstvo obrany Austrálie vydalo prohlášení, že záběry jsou „vážné a znepokojující“. Voják byl kvůli podezření ze spáchání válečného zločinu postaven mimo službu. Incident je tedy znovu vyšetřován generálním inspektorem australských obranných sil, který dohlíží chování australských speciálních sil v Afghánistánu v letech 2005–2016.

4.3 /10

košík

Zhlédnuto: 38 866x Hodnocení: 4.3/10 Komentářů: 167 Kategorie: video

Značky: smrt , austrálie , afgánistán , zastřelení , speciální jednotka , army , voják , pes , armáda , helmet cam , farmář

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Co je to proti všem těm válečnejm zločinům který se staly za druhý světový nebo za války ve Vietnamu, Kosovo atd. Uplný hovno. Mohli tam shodit pár bomb jako při invazi do Iráku a srovnat celou vesnici civilistů na základě podezření o nepřátelský aktivitě. Věc za kterou dostávaj oficíři metál si jdou řadový vojáci sednout. Ain't war hell?!
Můžeš si vraždit jak chceš ale nesmí tě pak nikdo naprášit. Tady si to pro jistotu práskač natočil.
Máš pravdu... Ale víš jaký je v tom rozdíl? lidi to neveděl a těm co to věděli nikdo nevěřil... dneska ti naservírujou video, které vidí miliony a oni s tim musí něco dělat... týpeček dostane par let natvrdo a lidi zavřou hubu...

Zobrazit celou diskuzi