Specialní jednotky zlikvidovaly farmáře

25. dubna

AFGHÁNISTÁN: 26letý farmář Dad Mohammad byl v květnu 2012 zastřelen příslušníkem australských zvláštních sil SASR (Special Air Service Regiment), které v oblasti pátraly po výrobcích bomb a sebevražedných atentátnících. Podezřelý Mohammad byl spatřen v pšeničném poli v provincii Uruzga. Asi tři minuty poté, co jednotka vystoupila z vrtulníku UH-60 Black Hawk, byl Afghánec popraven třemi ranami (do hlavy a hrudníku) z útočné pušky M4. Verze vojáků během vyšetřování komisařú Australských obranných sil (ADF) a Australské federální policie (AFP) zněla, že k zastřelení došlo v sebeobraně ze vzdálenosti 15 až 20 metrů, protože oběť držela v ruce vysílač. Toto tvrzení však následně vyvrátilo video z helmy psovoda. Neozbrojený Mohammad v ruce držel modlitební korálky. 

Vyšetřovatelé AFP a ADF došli k závěru, že zabití bylo odůvodněné, protože se jednalo o sebeobranu - Mohammad byl možnou hrozbou pro bezpečnost vojáků. Po zveřejnění videa však Afghánské velvyslanectví žádá nové vyšetřování a tvrdé tresty. Ministerstvo obrany Austrálie vydalo prohlášení, že záběry jsou „vážné a znepokojující“. Voják byl kvůli podezření ze spáchání válečného zločinu postaven mimo službu. Incident je tedy znovu vyšetřován generálním inspektorem australských obranných sil, který dohlíží chování australských speciálních sil v Afghánistánu v letech 2005–2016.

4.3 /10

košík

Zhlédnuto: 29 819x Hodnocení: 4.3/10 Komentářů: 171 Kategorie: video

Značky: video, smrt, austrálie, afgánistán, zastřelení, speciální jednotka, army, voják, pes, armáda, helmet cam, farmář

Komentáře

Tak bohužel nakonec skončili u toho, co dělali i sověti v Afghánistánu a Američani ve Vietnamu. Když je celá země proti vám, tak nakonec už nerozlišujete mezi nepřítelem a civilistou, protože každý týpek na vás může vytáhnout kalašnikov. Pak si vojáci vybíjí frustraci na civilistech, protože ozbrojenci se skrývají v džungli nebo v kopcích.
  • Yura
  • 26.04.2020 16:08
Mas pravdu, ale konkretne tenhle pripad je proste selhani jedince. Daval jsem sem odkaz na celej dokument o te jednotce tak se na to podivej. Delal tam hovadiny jen jeden debil. Zbytek byl schopen o tom jen diskutovat, ale nijak proti jeho jednani nezakrocili. Ani lidi z vyssi hodnosti coz byl treba na tomhle videu ten psovod. Coz je proste spatne no.
Problém je, že se díky tomuhle, resp. následnému řešení, se budou ti normální vojáci bát zasáhnout nebo spustit akci. Zapíchnou se na místě a budou čekat až jim kavárna a sluníčkáři podepíší souhlas. Kozomrdi ale tohle neřeší!
Ty by ses radši neměl nikde moc vyjadřovat, jelikož máš víc zubů než mozkovejch buňek.

Zobrazit celou diskuzi