Život na Filipínách

07. května

Každodenní život ve 107miliónovém ostrovním státě Filipíny (rozléhají se na 7107 ostrovech o rozloze 300 000 km²).

Tamní populace každoročně roste docela rychle - cca 2% roční přírůstek (1877 měly ostrovy jen zhruba pět a půl milionu obyvatel). V roce 2014 překročil počet obyvatel sto miliónovou hranici - jde o sedmou nejlidnatější stát v Asii a dvanáctý na světě. Dalších asi 11 milionů rodilých Filipínců žije za hranicemi (hlavně v USA).

Filipínky jsou známé tím, že jsou výborné pečovatelky a sestřičky a ve světě je o jejich služby velký zájem (jednu měl i Karel Gott). Okolo 70% zdravotních sester odchází po studiích za prací do zahraničí.

 

Filipíny jsou kvůli zálibě v SMSkování známé jako „text capital of the world“. Například v roce 2009 se zde poslalo rekordních 1.39 biliónů textových zpráv. 

 

52 miliónů lidí na Filipínách mluví anglicky (5.místo v žebříčku nejvíce anglicky mluvících zemí na světě), ale v televizi jsou programy a seriály jsou v takzvaném Taglish. Pro většinu Filipínců pak není problém koukat na televizi, protože většina programů používá toto univerzální nářečí (na půl angličtina a na půl filipínské slova, kterému každý Filipínec rozumí). Celkem zde existuje 171 nářečí a dialektů.

 

Filipínci milují nakupování a jídlo - 3 z 10 největších obchodních domů na světě, se nachází právě na Filipínách. Jsou to SM Megamall, SM North Esa a SM Mall of Asia, nacházející se v Manile.

Další fakta:

Očekávaná doba dožití: 71,94 let

Prům. počet dětí: 3,15 na jednu ženu

Kojenecká úmrtnost: 18,75 z 1 000 živě narozených

Věková struktura: 34,3 % děti do 14 let, 61,3 % obyv. ve věku 15 až 64 let, 4,3 % obyv. je starší více než 65 let

Etnické složení: Filipínci malajského původu (Tagalogové 28,1 %, Cebuanové 13,1 %, Ilokanové 9 %, Bisajové 7,6 %, Hiligajnon Ilongové 7,5 %, Bikolové 6 %, Warayové 3,4 %), ostatní 25,3 %

Náboženství: římskokatolické 80,9 %, další křesťanské církve 11,6 %, muslimové 5 %, ostatní a nespecifikované 2,5 %

Nezaměstnanost: 7 %

Gramotnost: 92,6 %

8.9 /10

košík

Zhlédnuto: 27 329x Hodnocení: 8.9/10 Komentářů: 54 Kategorie: galerie

Značky: galerie, svět, život, asiatka, lidé, fotografie, asiat, filipíny, manila, chudoba, asie

Komentáře

Říkám furt, že se tu máme jak prasata v žitě...
  • Sert
  • 09.05.2020 13:04
Mají tam největší populaci transsexiálních lidí na světě, Thajsko je za nimi. Jít se nechat vykastrovat, je tam častější, než trhání zubů a u chudiny to rozumně trochu dotuje stát.
hroznej přírůstek, v tomhletom měla evropa docela štěstí, první světová, španělská chřipka, druhá světová, komouši takže jsme se tu za to poslední století tak nerozmnožili a stihli to utlumit.
.. a tady si porad nejaci vyjebani uplakanci stezuji na Zemana a toho slovenskeho trotla.. Pico, narodit se na Filipinach, v Indii, Indonesii, ... tak na vas, zmrdi
Že se někde na druhý straně mají totálně nahovno neznamená, že si musím vybrat k vládnutí v jedné malé dolině dvě nějvětší kurvy v okolí...
šoustaji jako cikáni a ze země si dělaji skládku. Zajebanci ale stejně bych ty jejich píči šukal
Hmmm pán je asi gurmán
Hlavně že my rušíme uchostoury a plastový brčka...
Je hezky, ze tam mluvi kazdej druhej anglicky. Ale kdyz vezmem v potaz jaka je tam procentualni mira prostituce, tak i presto je 7% nezamestnanosti je dost vysoky cislo. Jen pro proedstavu my jsme meli pred pandemii nezamestnanost mezi 1-2% coz se da predpokladat jako ideal.. Jinak ten bordel je peknej hnus.
nezaměstnanost 1-2% rozhodně není ideál a to ani z logickýho pohledu na věc..vůbec nemluvil za zaměstnavatele a firmy. Já fakt nevim, proč si lidi jako ty musej vymýšlet takovýhle bláboly
furt jsou to opice
Na fotce 42 drží ten třetí zprava československou "kosu", Sa vz. 58. 🙂
Filišpíny? Tvl to je hnus