Atentát na Ronalda Reagana (foto + video)

11. září
30.března 1981, Washington, USA Neúspěšný atentát na Ronalda Reagana (40. prezidenta Spojených států amerických), který byl v úřadu teprve 69 dnů, byl spolu s třemi dalšími osobami vážně postřelen 26letým Johnem Hinckleym. Syn texaského milionáře Hinckley tehdy vystřelil šestkrát z revolveru Röhm RG-14 ráže .22 a to během pouhých tří sekund a zasáhl čtyři lidi - prezidenta, jeho osobního tajemníka Jamese Bradyho, agenta tajné služby a policistu. Jako střelivo byly použity náboje 22LR „Devastator“, které obsahovaly azid olovnatý, ty měly explodovat při kontaktu s cílem. Náboje nebyly vyrobeny (alespoň legálně ne) ve Spojených státech, neboť podle amerického federálního práva jsou náboje s explozívním účinkem považovány za ilegální. Žádný ze šesti vystřelených nábojů neexplodoval. Prezident Reagan sice utrpěl vážný průstřel plicního laloku - během dvouhodinové operace mu byla vyjmuta kulka z levé plíce, jen kousek od srdce, a jeho stav se rychle zlepšil. Brady ale po útoku zůstal ochrnutý a zemřel v roce 2014; jeho smrt policie začala vyšetřovat jako zabití. Prokuratura však stíhání Hinckleyho zastavila. Reagan se stal po Theodoru Rooseveltovi, v pořadí druhým americkým prezidentem, který přežil atentát provedený střelnou zbraní. Za Hinckleyho motivací k atentátu stála jeho posedlost herečkou Jodie Fosterovou. Hinckley žil v sedmdesátých letech v Hollywoodu a právě zde minimálně patnáctkrát navštívil promítání filmu Taxi Driver (česky: Taxikář), přičemž se silně ztotožnil s jeho hlavní postavou Travisem Bickleym. Během následujících let pronásledoval Hinckley Fosterovou po celých Spojených státech a jeho posedlost zašla až tak daleko, že poté, co se v magazínu People dověděl o skutečnosti, že Fosterová studuje na Yale University, přihlásil se zde k dálkovému studiu. Na sklonku roku 1980 jí posílal velké množství různých dopisů a vzkazů. Zjistil si i její telefonní číslo a odmítal přestat i přes naprostý nezájem Fosterové o Hinckleyho osobu. Hinckley byl shledán nevinným z důvodu úplné nepříčetnosti a byl umístěn do psychiatrické léčebny, z níž byl propuštěn v září 2016.
8.9 /10

košík

Zhlédnuto: 20 515x Hodnocení: 8.9/10 Komentářů: 17 Kategorie: video

Značky: usa , historie , prezident , psychopat , ochranka , security , zranění , 80.léta , střelba , washington , atentátník , atentát , tajná služba , ronald reagan , john hinckley

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
  • Yura
  • 12.09.2016 12:01
Heh ten s tou Uzinou jak tam tajtrlikuje před fotografama. Aby mohl ukazovat vnoučatům jak zachranil prezidenta. 😃
Jinak devastatory asi dovezli z Číny, že ani jeden nevybuchl 😃
Jedinej Reagan, kterej si zaslouží videa na netu je Faye Reagan 😃
  • RUL
  • 12.09.2016 08:43
Fascinuje mě s jakým ledovým klidem natáčel kameraman.
Mně spíš překvapilo, že ochranka jsou postarší prošedivělí pánové bez neprůstřelnejch vest, prostě takoví strécové. Dneska chodí jiný bouchači..
For \"Karlosák\" Nevím jakou dobu k záchraně prezidenta si osobně představuješ? V 0:20 zazní první výstřely a po 11 sec odjíždí prezidentská limuzína. Spíš se podivuji nad tím, že si někdo na takovou akci vezme ráži .22. Malorážku tak na zajíce. Nic na tom nemění fakt, že použil výbušné náboje, protože ty nejsou na měkkou tkáň funkční.
ale na konci ten vrátný s tím svazkem klíčů. 😃 Jinak teda doba k záchraně prezidenta nic moc. No, je už to dávno. Dnes by to byla jiná písnička.