ČLÁNEK: Zázrak na dně Severního moře - Potápěč Chris Lemons přežil nemožné!

Dnes

Dne 18. září 2012 se zkušený britský potápěč Chris Lemons vydal na rutinní pracovní ponor do hlubin Severního moře. Spolu s kolegy sestoupil v potápěčském zvonu do hloubky téměř 90 metrů, kde měli opravit potrubí na obrovské podmořské konstrukci. To, co začalo jako obyčejný den v „kanceláři“, se však během několika minut změnilo v boj o život. Lemons zůstal bez vzduchu, bez světla a bez kontaktu s lodí – a to na mořském dně, kde je jakýkoli pohyb na vlastní pěst téměř nemožný.

Život v tlakové komoře

Lemons pracoval jako saturační potápěč – jedno z nejnebezpečnějších a zároveň nejlépe placených povolání na světě. Potápěči žijí týdny v přetlakové komoře na specializované lodi, odkud denně vyráží na mořské dno ve zvonu připojeném ke všemu potřebnému: světlu, teplé vodě, komunikaci a především přívodu dýchací směsi. Vše přichází skrze „pupeční šňůru“ – robustní kabel, který je doslova záchrannou linií mezi potápěčem a lodí.

V den nehody byla loď Topaz, z níž operovali, zakotvena 103 kilometrů severovýchodně od Aberdeenu. I když panovalo nepříznivé počasí, nebylo ničím výjimečné. Pro saturované potápěče šlo o běžnou rutinu.

Když se vše pokazí

Lemons a jeho kolega Yuasa byli právě v plném pracovním nasazení, když se z lodi ozval poplach: „Všechno nechte, kluci, opusťte konstrukci.“ Zprvu to nevypadalo na nic vážného – výstrahy byly běžné. Brzy ale zjistili, že selhal navigační systém lodi. Ta se začala od konstrukce vzdalovat a s ní i potápěčský zvon, který zůstával propojen s potápěči právě pomocí jejich pupečních šňůr.

Oba potápěči začali okamžitě šplhat po kabelech zpět ke zvonu. Lemons však náhle zjistil, že jeho šňůra se zachytila o kovovou konstrukci manifoldu a on se nemůže pohnout. „Měl jsem pocit, že mě to vtahuje do struktury, jako když se ryba zachytí do sítě,“ popisuje dnes.

Následně se kabel přetrhl. Lemons ztratil nejprve komunikaci, poté přívod teplé vody a nakonec i vzduchu. Zbyla mu jen nouzová zásoba kyslíku na osm až devět minut.

Sám ve tmě a chladu

Bez světla, bez orientace a v naprosté tmě se Lemons snažil najít cestu zpět ke konstrukci, kde by jej mohli najít. „Byla to nejhlubší tma, jakou si lze představit – neviděl jsem ani ruku před obličejem,“ vzpomíná. Náhodou narazil na konstrukci a vyšplhal na její vrchol. Tam čekal. Nikdo nepřicházel.

Chlad, ticho, naprosté odloučení. Lemons věděl, že čas se krátí a že záchrana je prakticky nemožná. „Došlo mi, že to je konec. Sklonil jsem se do jakési fetální pozice. Pohltila mě obrovská lítost – že už nikdy neuvidím svou snoubenku, že nedokončíme dům, že se nedočkám dětí… všechny sny se ve mně náhle hroutily.“

Poté přišla ztráta vědomí.

Zázračná záchrana

Na lodi se zatím podařilo znovu spustit dynamický navigační systém a najít původní místo ponoru. Yuasa se vrátil zpět na dno a očekával, že přinese tělo. Uběhlo už 35 minut od okamžiku, kdy Lemons přišel o vzduch – dávno mimo jakékoli limity přežití.

Přesto ho našli. V bezvědomí, s modrou kůží. Po návratu do zvonu mu Allcock podal umělé dýchání. Po několika vdechnutích se Lemons probral. Bez známek poškození mozku, bez trvalých následků. Dodnes nikdo přesně neví, jak je to možné.

Lékaři se domnívají, že roli sehrála kombinace chladného prostředí, vysokého tlaku a případně i zvýšené hladiny oxidu uhličitého v krvi, která mohla mít ochranný účinek na nervový systém.

Druhý život

Lemons se po nehodě zcela zotavil a o tři týdny později už znovu pracoval – na stejném místě, v té samé hloubce. Dokončil stavbu domu, oženil se a stal se otcem. Dnes už se na dno moře nespouští, ale pracuje jako vedoucí potápěčských operací a věnuje se veřejným vystoupením, kde sdílí svůj příběh odvahy, víry a zázračného přežití.

Jeho neuvěřitelný příběh byl zpracován v dokumentárním filmu Last Breath z roku 2019 a nyní se dočkal i hrané filmové adaptace, kde Lemonse ztvární herec Finn Cole. Lemons bere humorem i fakt, že ho bude hrát herec s bujnou kšticí – zatímco on sám je plešatý. Dnes s úsměvem říká: „Moje umírání mi otevřelo spoustu dveří.“

Chris Lemons je živým důkazem toho, že i v těch nejtemnějších chvílích může lidská vůle, odolnost a nečekané štěstí zvítězit nad nemožným.

https://www.csfd.cz/film/1386588-posledni-nadech/

7.0 /10

VOSIČKA

Zhlédnuto: 3 046x Hodnocení: 7.0/10 Komentářů: 2 Kategorie: video

Značky: nehoda , moře , potápění , potápěč , přežití

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
První článek od Vosy, který neposral 😉
určite to obšľahol z nejakého promo článku na film čo ide do kín, viď ofdkaz na csfd na konci