Člověk vs. býk #42

01. března

USA: Docela drsná kompilace z profesionálního býčího rodea. 8 vteřin - tak dlouho se musí jezdec udržet na býkovi poté, co je vypuštěn do arény. Býk má kolem hrudi ovázaný popruh, kterého se jezdec po dobu jízdy musí držet jen jednou rukou. Býk má přitom kolem slabin ještě jeden popruh, který ho znervózňuje a nutí zbavovat se břemene. Na konci každé jízdy rozhodčí ohodnotí jak jezdce, tak býka body. Člověk i zvíře mohou dostat od 0 do padesáti. Zatímco u člověka jde hlavně o jeho styl, provedení a estetický dojem, býk dostává body za věk, hmotnost a pohyblivost. Posléze se obě čísla sečtou a vznikne bodové hodnocení pro celou jízdu (od 0 do 100). Nesmírně populární sport se zrodil z kratochvíle skutečných honáků dobytku neboli kovbojů. Ti mezi sebou začali soutěžit, kdo umí lépe shromáždit stádo do houfu. Tato činnost totiž byla součástí každodenní rutiny, zvířata se musela nahánět do stáda, aby se mohla značkovat. Úplně první rodeo, kde přihlížející museli zaplatit vstupné, proběhlo už v roce 1888 v arizonském Proscotte. V roce 1997 se dvacet vizionářských kovbojů rozhodlo, že z tradiční americké zábavy udělají profesionální sport. Každý vložil do začátku 1000 dolarů. Jejich počáteční investice se proměnila po letech v miliony. Na profesionální býčí rodeo neboli PBR ročně zavítá přes 1,5 milionu návštěvníků.Asociace profesionálních jezdců na býcích neboli PBR (Professional Bull Riders Inc) si vybírá z nabídky asi sedmdesáti chovatelů dobytka z celých Spojených států. Průměrně přitom jeden „velkodobytkář“ vlastní mezi dvaceti až dvěma sty býky. PBR má extrémně přísné podmínky pro výběr závodních zvířat. Hodnotí jednak jejich velikost, a jednak jejich momentální formu. V organizaci dokonce existuje funkce, která se jmenuje ředitel výběru dobytka – tím je momentálně Cody Lambert. Ten projíždí Ameriku křížem krážem a vlastnoručně si vybírá zvířata pro rodea Built Ford Tough Series. Na každém „závodě“ se pod jezdci předvádějí býci z nejméně patnácti různých chovů. Každý chovatel pak na jedno rodeo poskytne zhruba sedm až osm kusů dobytka. Býci jsou na místo rodea přivezení 24 hodin před začátkem závodu. Musí se totiž aklimatizovat, odpočinout si a před závodem nesmí být dehydratovaní či hladovět.

9.3 /10

košík

Zhlédnuto: 19 569x Hodnocení: 9.3/10 Komentářů: 33 Kategorie: sport

Značky: usa , zranění , zvíře , kompilace , pád , býk , rodeo

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
nadherne meli je rozmrdat jeste vic hlavne na hlavy slapat
skacou jak kobylky sicaci 😃
Úplně jak moja stará.
1300 kg masa???
Tak on Cody Lambert už nedělá demolice, ani pro strejdu Franka Lamberta? 😃
Někteří z těch býků, předvedli pěkná komba. Odpal si svého blba 😃
Každopádně krásná podívaná 🙂
Každopádně krásná podívaná 🙂
Každopádně krásná podívaná 🙂
Nevím jestli mám haluze ale přijde mi že to tu už bylo s tím stejným popiskem...
Stoprocentne ne
Tak to mám asi hodně živý haluze, nedávno sem to video viděl a popisek slovo od slova byl stejnej. Hádat se s tebou nebudu, ale nevím kde jinde bych to mohl vidět než tady...
Jako urcite lepsi nez nejaka debilni korida. Ale ctu, ze byk ma na PBR 725 - 770 kg. Jako kdyz tam na nho spadne celou vahou nebo kopytkem pristane na hlave takovy byk vazici skoro jako felicia .... to asi nebude zrovna bezpecny "sport". Zajimala by me mortalita a ty druhy zmrzaceni co z toho vznikaji.
To je bomba:o) http://www.pbr.com/en/riders/injury-reports.aspx http://www.pbr.com/en/bulls.aspx To bude muj nejoblibenejsi televizni sport:o)
tam by som vosiel len s pistolou v ruke