Karanténa posádky Apolla 11

03. dubna

Po dobytí Měsíce (20.července 1969) a úspěšném návratu na Zemi (24.července 1969) se posádka letu Apollo 11 ocitla v karanténě. NASA se obávala možné kontaminace neznámými mikroby z vesmíru a tak kvůli ochraně před mimozemskou nákazou putovali plukovník Buzz Aldrin, velitel Neil Armstrong a podplukovník Michael Collins na necelé tři týdny do mobilního kontejneru. Ten dokázal pojmout až stovku lidí a obsahoval například knihovnu či společenskou místnost.

Po přístání na hladině Tichého oceánu byli astronauti oblečeni do oděvů BIG (Biological Isolation Garments, oděv biologické izolace), aby se z měsíčního prachu na lidi nedostali mikrobi. Vrtulníkem byli odvezeni na letadlovou loď USS Hornet, kde v izolaci oslavili i Armstrongovy 39. narozeniny a přes fólii se pozdravili s prezidentem Richardem Nixonem, ředitelem NASA Thomasem Painem a kolegou Frankem Bormanem. Hornet doplul do Pearl Harboru, odkud astronauti pokračovali letecky do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu. Po skončení karantény měli den volna, který strávili s rodinami, a od 13. srpna vyrazili na slavnostní turné po Spojených státech. Během další 45denní cesty projeli 25 zemí světa. Aldrin později přiznal, že za cestu na Měsíc obdržel diety ve výši 33 dolarů 31 centů (dnes to odpovídá asi 217 dolarům).

Po dalších misích Apollo 12 a 14 už NASA s karanténou přestala, když bylo jasné, že je oběžnice jen mrtvým tělesem a kontaminace nehrozí.

9.1 /10

košík

Zhlédnuto: 22 835x Hodnocení: 9.1/10 Komentářů: 56 Kategorie: historie

Značky: usa , nebezpečí , nasa , vesmír , kontejner , 60.léta , virus , letadlová loď , astronaut , 20.století , mimozemšťan , karanténa , apollo , neil armstrong , nákaza

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Rusové: první umělá družice, první živý tvor ve vesmíru, první průlet kolem Měsíce, první dopad na Měsíc, první snímky odvrácené strany Měsíce, první člověk ve vesmíru, první průlet kolem jiné planety, první žena ve vesmíru, první výstup do volného prostoru, první dopad na jinou planetu, první přistání na Měsíci, první družice Měsíce, první atmosferické sonda jiné planety, první průlet kolem Měsíce a návrat na Zemi. USA: první přistání lidí na Měsíci.
Ale všude se dočtete, že "vesmírný závod" vyhrála Amerika 😃 Spíše poprvé se jim konečně podařilo být v něčem první, jinak dostávali do té doby solidně na prdel 😃
máš to hodně zjednodušené, přidám ti tam namátkou jeden: USA: těleso, které se dostalo nejdále do vesmíru (Voyager 2); materiál pro další studium: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_spaceflight_records
ono holt nejde ž tak o to, být "první!", že ...
(opr.: Voyager 1 je to.)
Když by ses podíval na datum, kdy dosáhli toho samého Američani, tak zjistíš, že byli ve skluzu jen pár měsíců a v některých případech jen pár dnů. Zato Rusko je se svým prvním člověkem na měsíci ve skluzu už 50 let. Američané technologicky předběhli všechny a nikdo jim v tomhle nestačí.
Neupírám Sovětům jejich zásluhy, ale z toho cos vyjmenoval je přistání lidí na Měsíci suvereně nejsložitější. Na to, že se teda Američanům nic předtim nepovedlo a pak najednou tohle, o to větší úspěch to v podstatě je. A ani nikdo málem nezhebnul při návratu do modulu jako Leonov.
Další nemalej úspěch SSSR byl až Mir, ale já osobně bych „vesmírný závod“ ukončil až v době kdy raketoplány lítaly běžně do vesmíru zatimco vývoj Buranu Sajuz ekonomicky rozložil. Jasně, za 30 let měly 2 havárie, ale Rusové k nim ani neměli příležitost.
BRAINWASHED
hollywood už v tu dobu měl něco za sebou... no a ten není v Rusku že

Zobrazit celou diskuzi