Moře plné kladivounů

23. února

39letý mořský biolog Dr. Simon Pierce z Nového Zélandu umístil kameru na dno oceánu u ostrova Darwin v souostroví Galapágy a natočil stovky žraloků kladivounů.

9.8 /10

košík

Zhlédnuto: 10 915x Hodnocení: 9.8/10 Komentářů: 16 Kategorie: příroda

Značky: moře , oceán , zvíře , žralok , predátor , galapágy , tichý oceán , biologie

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Nevíte někdo, proč jim ty hlavy takhle narostly? Má to nějakou evoluční výhodu?
Možná plánovaly podmořskou F1... 🙂 Jinak netuším...
má to spojitost s trojrozměrným viděním na dálku pod vodou... ale jestli je to taková evoluční výhoda, to netuším.
Zdá se, že jich existuje několik a každý přináší určitou adaptační výhodu. Za prvé to je proto, že tento tvar hlavy výrazně zlepšuje vztlak kladivounů a tím jim ulehčuje plavání. Za druhé jim umožňuje lepší manévrování při horizontálních obratech. Za třetí jim vylepšuje celoplošné panoramatické vidění, neboť oči jsou umístěny daleko od sebe na koncích hlavy.
Za čtvrté široká hlava pojme větší množství Lorenziniho ampulí, tudíž jim umožňuje ještě lépe detekovat slabé elektrické pole vytvářené jejich kořistí. Za páté jim takto tvarovaná hlava pomáhá udržet při dně jejich oblíbenou kořist, což jsou rejnoci a trnuchy až do doby, než jí „zpracují“ čelisti.
Konečně tu napsal někdo, koho tyhle hezké parybí potvůrky zajímají. Respekt 👍
Díky konkrétně toto je z netu. MÉ znalosti stačili jen na 3 zmíněné body. Každopádně jsou to pěkně agresivní trovorvé. Nebojí se zaútočit i na jiné druhy žraloků i když jsou větší. A pro plavce jsou daleko víc nebezpeční než třeba žralok bílý. Zejména kvůli nevyspitatelnosti.

Zobrazit celou diskuzi