Potopení HMS Barham (1941)

31. srpna

HMS Barham byla britská bitevní loď třídy Queen Elizabeth z doby první světové války, která bojovala i v prvních letech druhé světové války. Dne 25. listopadu 1941 byl Barham při jedné z akcí u pobřeží Egypta zasažen torpédy z německé ponorky U-331, jež velel Hans-Dietrich von Tiesenhausen. Ponorka se dostala asi 350 metrů od lodi a vypálila z bezprostřední blízkosti čtyři torpéda. Tři z nich trefila Barham prakticky na stejném místě. Loď se převrátila a její muniční sklady vybuchly. Při potopení Barhamu zahynulo 862 britských námořníků (337 přežilo).

Britské velení zakázalo o incidentu mluvit a celá událost byla 4 měsíce cenzurována, německá ponorka totiž netušila, jaký úlovek se jí povedl.

Video bylo natočeno ze sesterské lodi Valiant.

9.6 /10

košík

Zhlédnuto: 21 196x Hodnocení: 9.6/10 Komentářů: 45 Kategorie: video

Značky: smrt , moře , historie , anglie , německo , army , voják , válka , velká británie , armáda , ponorka , exploze , výbuch , 2.světová válka , námořnictvo , egypt , loď , bitva , nacisté , 40.léta , torpédo , munice

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Mala (snad) zajimavost. V knize More v plamenech od Milose Hubacka je foto, ktera presne odpovida momentu videa v case 0:21. Popisek rika "Zanik bitevniho krizniku Hood". Pocitam, ze v roce 1974 kdy kniha vysla, publikoval tento omyl v dobre vire, pac komousi nepousteli spisovatele z CSSR jen tak do zahranicnich archivu a knihoven na zapade. Hooda si pripsal na konto Bismarck, a to hned treti salvou, ktera pronikla v miste slabsiho pancerovani do municniho skladu.
  • Aim9
  • 01.09.2018 19:39
zaujimave ze to foto pouzili a oznacili ako HMS Hood. Ten explodoval primo, nebol nachyleny na lavobok. Posadka nemala najmensiu sancu, takto preliezat po trupe do vody.
Podle popisu dustojniku z jinych britskych lodi to vypadalo, jakoby doprostred Hooda, dopadla giganticka pest, takze prid i zad se zvedly do vyse a druhotne vybuchy munice lod roztrhali behem okamziku. I kdyz po upravach a dodatecnem opancerovani, ktere melo odolat i 350 mm granatum, pri strelbe na vetsi vzdalenost, kdy balisticka krivka dosahne velkeho zakriveni, dopadaji granaty temer zhora, nikoli z boku. No a prave horni paluba nebyla dodatecne opancerovana.
Granat z Bismarcka pronikl hluboko do lodi, kde vybuchl ve skladu korditu. (explozivni naloz kazde strely) V dobe spusteni na vodu (1918) byl Hood nejvetsi bitevni lodi na svete. Jo, a omlouvam se, mel 8 del raze 380 mm, nikoli 350. (to jen pro ty, kdo o namornich bitvach 2. sv. valky necetli nic) Konec hlaseni. 😄
Neboj, mam to nastudovane. Pekna je kniha od Ludovic Kennedy - Pronasledovani a potopeni bitevni lodi Bismarck. Bismarck prvou salvou "Hood" zaramoval, posadka upravila vstupy v delostreleckom pocitaci a druhou to dostal napriamo.
Až tou třetí salvou 8mi 380tek.

Zobrazit celou diskuzi