Válka ve Vietnamu

09. ledna

Barevné záběry z války ve Vietnamu, na kterých je k vidění např. Boeing B-47 Stratojet, Boeing B-52 Stratofortress, Fairchild A-10 Thunderbolt II.

Válka ve Vietnamu byl ozbrojený konflikt, který mezi lety 1955 a 1975 probíhal na území Vietnamu a v příhraničí sousedících zemí (Kambodža a Laos). Je také známá jako druhá válka v Indočíně (1959–1975).

Na jihu Vietnamu se jednalo o pozemní boj, na severu měl konflikt podobu bombardování a v deltě řeky Mekong šlo o říční válku (jejíž cílem byla likvidace pobřežních porostů, které sloužily nepříteli jako krytí a prostor pro léčky). Spojené státy americké a některé další země (Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea, Thajsko a Filipíny) se snažily bránit šíření komunismu v proamerickém jižním Vietnamu, který bojoval proti svému severnímu komunistickému sousedovi. Toho podporovaly zase státy východního bloku, významnou roli měla i partyzánská komunistická organizace Národní fronta osvobození Jižního Vietnamu (známá pod názvem Vietkong), materiální podporu zajišťovala i Čína a hlavně Sovětský svaz.

Ve Vietnamské socialistické republice je tento konflikt známý jako „boj proti americké nadvládě“. Intervence USA ve Vietnamu znamenala vlastně poslední eskalaci třicetiletého ozbrojeného konfliktu, který začal v letech 1945 a 1946 odporem vietnamských komunistů a jiných skupin proti setrvání, resp. návratu francouzské koloniální nadvlády (viz válka v Indočíně). Proto se často udává i jiný začátek vietnamské války, nejčastěji rok 1957 a 1954.

 

Válku poznamenala hlavně internacionalizace konfliktu a rostoucí odpor v řadách americké veřejnosti. Pro zastánce války to byla jen zástupná válka, jeden z projevů napětí mezi Východem a Západem; odpůrci poukazovali na neřešitelnost celé situace, vysoký počet obětí a extrémní míru násilí postihující jak bojující strany, tak civilisty. Pro velkou část vietnamského obyvatelstva to byl zas další boj za nezávislost a práva na sebeurčení. Během války v USA vzrostla popularita různých mírových hnutí, konaly se demonstrace a nakonec převážil odpor k této válce. Výsledkem války bylo, že vláda USA nakonec své vojáky stáhla, vítězem se stal Severní Vietnam a došlo k sjednocení země v jeden socialistický stát.

 

Válka byla vedena se značnou krutostí; trpěli vietnamští civilisté (masakr v My Lai, masakr v Hue, masakr v Dak Son, masakr v Phuoc-vinh) a bylo ničeno životní prostředí po celé zemi. USA použily proti rostlinným porostům defoliant Agent Orange, aby po odlistění přestal prales partyzánům sloužit jako bezpečný úkryt. Použity byly i další chemické látky, např. kyselina dimethylarsinová (Agent Blue) na zničení úrod rýže.

8.7 /10

spartanDC

Zhlédnuto: 30 039x Hodnocení: 8.7/10 Komentářů: 135 Kategorie: historie

Značky: usa , voják , válka , technika , vietnam , letadlo , bomba , bombardování

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Někde jsem četl popis toho konfliktu jednou větou v angličtině. Znělo to asi tak: Bílý nutí černé bojovat proti žlutým aby nebyli rudí..
To mi zní jako heslo Černých panterů nebo Malcolma X.
Tak určitě to bylo heslo pro negry, vymyšleno z politických důvodů aby se v nich pěstoval pocit, že jsou stále diskriminovaní a více se v Americe bouřily. No neomarxisté jsou v ideo úpadku, ale s nespokojenci se dá pracovat a využít je ke svým cílům.. Ted se negři dávají k IS a jednou budeme bojovat s celou Afrikou. Evropský Vietnam si ještě užijeme.
Amíci rozsévají mír po celém světě i v současné době
  • Joan
  • 10.01.2019 04:08
https://www.euserver.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx?fbclid=IwAR3efpbHhte7UNbkrNKGmX1JDwHRYy_LCqLvpz7DTnngN-8SDx6L4LIzC5Q
Fortunate Son https://www.youtube.com/watch?v=40JmEj0_aVM Joo zlatý Battlefield Vietnam
Nezdolný duch Vietnamu za pomocí mimo jiné i České zbrojovky a Sellier Bellotu natrhl amíkům prdel! 😄
Ano ČR tradičně vyzbrojuje, dostat tak velké stroje tam pod krycím názvem muselo být dobrodružné. Pro nás je jistě velmi zajímavé, že výrobu v utajení zde zavedlo Československo, konkrétně specialisté z firmy Sellier & Bellot ve Vlašimi. Vedoucím výstavby muničky v Kambodži(továrna zahájila produkci v r.1969)byl pan Milan Kohout, vedoucí projekce firmy S&B. Všichni účastníci akce v Kambodži dnes již nežijí, Kohout zemřel poměrně brzy po ukončení této akce.
  • ali
  • 09.01.2019 20:00
Tady je zas maturantů z dějepiču... Už tu sračku zpoplatníte? Chodím sem už jenom ze setrvačnosti. Už bych byl rád, aby mě to při prokliku na NDR nepustilo na web...
  • Dekl
  • 09.01.2019 21:10
Tak chod do pici
kiež by im to ryžojedi mohli raz vrátiť 🙂
Američtí obohacovači v akci. Ve Vietnamu dělali věci jakých se štítil i Hitler. Smrt americe.
Kdo ti dak mínus. Je ,,proamerická'' svině !!!
  • Aim9
  • 10.01.2019 00:40
Pusinka, najprv si nastuduj co robil Vietkong a NVA.
Skoro mám pocit, že moje vyjádření v dotazníku mělo smysl...vím, je to jen bezvýznamný pocit, přesto děkuji
Kam Amík přišel tam nic neroste začlo to masakrováním Indiánů přes Válku v Koreji , Vietnamu, Laosu , V Africe přes Bosnu, Kuwait až dnes k jejich oblíbencům z Islámského státu . Pořád si hrají na zachránce humanity a světa ale dělají jen bordel ale ne ve svojí zemi . Jim stačila válka Severu proti Jihu
Kdo ti dak mínus. Je ,,proamerická'' svině !!!
kdyby amik neprisel do Korey, tak ted nedrzim v ruce svuj uzasnej Galaxy S8 ty hnupe!
  • Joan
  • 10.01.2019 04:06
https://www.euserver.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx?fbclid=IwAR3efpbHhte7UNbkrNKGmX1JDwHRYy_LCqLvpz7DTnngN-8SDx6L4LIzC5Q
Jak se jmenuje pisnicka prosim? Dekuji
California Dreamin The Mamas & the Papas
California dreamin´- The mamas and the papas
Posledních ca 10 let ji mám nastavenou na budíku. 😄
tak to sis to video fakt "užil", ne ?:-)
Užívám si cokoliv, kde amíci dostávaj na prdel vč. hokeje. 😄