Zeď

Včera

Marilyn Monroe

Fotografie Marilyn Monroe z roku1951.

9.2/10

18. května

Zkušební let trojplošníku

Anglie: Tarrant Tabor byl britský trojplošník navržený ke konci… Zobrazit

Anglie: Tarrant Tabor byl britský trojplošník navržený ke konci první světové války a krátce také největší letadlo na světě. Při prvním letu havaroval a při nehodě přisli o život dva piloti.

7.3/10

18. května

Nejdražší dílo žijícího umělce

USA: Americký umělec Jeff Koons vedle své metrové ocelové sochy, kter… Zobrazit

USA: Americký umělec Jeff Koons vedle své metrové ocelové sochy, která byla ve středu v New Yorku vydražena za 91,1 milionu dolarů (přes dvě miliardy korun). To je nejvyšší suma, za jakou kdy bylo vydraženo dílo dosud žijícího umělce. Zajíc, zhotovený z ušlechtilé oceli, je považován za jeden z nejpozoruhodnějších artefaktů 20. století.

2.8/10

16. května

Překonání rychlosti zvuku

Víceúčelová stíhačka McDonnell Douglas F/A-18 Hornet ve chvíli,… Zobrazit

Víceúčelová stíhačka McDonnell Douglas F/A-18 Hornet ve chvíli, kdy překonala rychlost zvuku. Jde o rázovou vlnu, tzv. Aerodynamický třesk (také akustický třesk, sonický třesk. Díky tomu se rychle zahustí vodní pára a vytvoří se typický kužel páry, který je viditelný pouhým okem

9.4/10

11. května

Imunita žraloků

O žralocích je známo, že jsou pravděpodobně nejdéle žijící… Zobrazit

O žralocích je známo, že jsou pravděpodobně nejdéle žijící obratlovci.Během svého vývoje si tento predátor vytvořil dokonalý obranný systém, který mu umožňuje přežít i ty největší nástrahy přírody. U žraloka se prakticky nikdy nevyvine zhoubné onemocnění, je odolný vůči všem infekčním onemocněním a rány se mu hojí velmi rychle. Žraloci žijící ve vodách, kde byly prováděny jaderné výzkumy, neonemocněli rakovinou. Laboratorní pokusy naočkovat žraloka nádorovými buňkami skončily nezdarem. Umírají stářím a hlavně vinou jejich největšího nepřítele - člověka.

9.2/10

10. května

Ropná katastrofa u Francie

FRANCIE: Vrak 335 m dlouhého ropného tankeru Amoco Cádiz, který 16… Zobrazit

FRANCIE: Vrak 335 m dlouhého ropného tankeru Amoco Cádiz, který 16.března 1978 narazil 5 km od pobřeží Bretaně na skálu. Loď jela na pravidelné trase z Perského zálivu do holandského přístavu Rotterdam. 15. března míjela západní pobřeží Francie a v tom ji zastihla prudká bouře. Vysoké vlny poškodily plavidlo a Amoco Cádiz byl hnán k mělčinám. Loď nejprve narazila do korálového útesu, kvůli čemuž voda zatopila strojovnu. Po chvíli následoval další náraz do skaliska, to způsobilo protržení ropných nádrží. Posádka byla evakuována a vrak lodi nakonec odpálili náložemi na tři části. Zároveň z něj vyteklo do moře 220 880 tun ropy, což byla v té době největší námořní ekologická katastrofa. Ropa zamořila pobřeží Bretaně v délce 360 km a způsobila úhyn přibližně 37 tisíc ptáků a 6400 tun ústřic. S následky havárie bojovalo přes 14 tisíc dobrovolníků. Za způsobené ekologické škody byla zažalována americká firma Amoco Transport Company, vlastník liberijského havarovaného tankeru Amoco Cádiz. Teprve v roce 1990 rozhodl soud o vyplacení odškodného ve výši 1,257 miliardy franků (zhruba 192 milionů eur), tedy necelou polovinu požadované sumy.

7.6/10

09. května

Ferrari 330 P4

Jedno z pouhých čtyř výrobených Ferrari 330 P4 z roku 1967, které… Zobrazit

Jedno z pouhých čtyř výrobených Ferrari 330 P4 z roku 1967, které vznikly jako odpověď na Ford GT40.

9.2/10

07. května

Nejlepší písečná socha

USA: Vítězná socha na letošní soutěži Texas Sand Sculpture Festival… Zobrazit

USA: Vítězná socha na letošní soutěži Texas Sand Sculpture Festival 2019, kterou vytvořil Kanaďan Damon Longlois.

9.3/10

06. května

16letý Freud

6.května 1856 se severomoravském Příboře narodilé lékař-neurolog,… Zobrazit

6.května 1856 se severomoravském Příboře narodilé lékař-neurolog, psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigismund Šlomo Freud. Na snímku z roku 1873 je se svou matkou Amalií.  V dětství se s rodinou přestěhoval do Vídně, kde prožil takřka celý život. Zemřel v roce 1939 v Londýně (v 83 letech na rakovinu hrtanu), kam se krátce před smrtí uchýlil před nastupujícím nacismem.

7.3/10

06. května

Nejbohatší fiktivní postava

Je jí podle všeho Strýček Skrblík (slovensky Strýko Držgro… Zobrazit

Je jí podle všeho Strýček Skrblík (slovensky Strýko Držgroš) z Kačerova. Odhaduje se, že jeho jmění se pohybuje mezi 30-210 miliardami dolarů. Časopis Forbes ho několikrát zvolil Nejbohatší fiktivní postavou. Podle nich má majetek v hodnotě 65,4 mld. dolarů. Velikost jeho trezoru, plného bankovek a hlavně zlatých, stříbrných a měděných mincí, byla spočítana na 1,3 miliónu kubických metrů a zaplněn je z 82 procent. V komiksu z roku 1950 přijde strýček Skrblík za minutu o miliardu dolarů a celý v slzách naříká, že s takovou za 600 let zbankrotuje. To by odpovídalo majetku 315,360,000,000,000,000 dolarů. Musí se brát v úvahu, že vlastní železnici, doly na zlato s stříbro, lodní společnost, atd. Garantované příjmy má z různých dluhopisů, aktiv a certifikátů.

9.6/10

05. května

Masakr studentů v Ohiu

4.května 1970, Ohio, USA: Před 49 lety došlo k události zvané Masakr studentů… Zobrazit

4.května 1970, Ohio, USA: Před 49 lety došlo k události zvané Masakr studentů na Kentské státní univerzitě. Členové americké národní gardy tehdy v areálu univerzity střelbou ostrými náboji usmrtili čtveřici neozbrojených vysokoškolských studentů a devět dalších zranili. K incidentu došlo v rámci zásahu u studentské demonstrace proti válce ve Vietnamu. Jediným výsledkem zásahu bylo zesílení masových demonstrací, vlna nespokojenosti a vandalismu a zvýšené obavy o bezpečnost prezidenta USA, který musel být evakuován z Bílého domu. Oficiální šetření záležitost uzavřelo s tím, že národní garda dostala ostré náboje omylem. Dodnes nebyl nikdo za střelbu potrestán.

5.9/10

04. května

Ostrov Madeira

Madeira je portugalský ostrov ležící v Atlantickém oceánu asi… Zobrazit

Madeira je portugalský ostrov ležící v Atlantickém oceánu asi 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Je součástí Madeirského souostroví, jež tvoří součást Makaronézie. Celé souostroví má status portugalské autonomní oblasti (od r. 1976) a jako takové patří do Evropské unie.

9.1/10

04. května

Japonská propaganda

Japonský propagační obrázek z doby rusko-japonské války (1904… Zobrazit

Japonský propagační obrázek z doby rusko-japonské války (1904-1905), který měl lidem ukázat, že bílý muž (Rus) již není dominantní silou v severovýchodní Číně. Najdete jej ve sbírce Britského muzea.

6.9/10

03. května

Italský herec

Ital Roberto Guglielmi od roku 2007 předstíral, že je chromý, aby mohl pobírat… Zobrazit

Ital Roberto Guglielmi od roku 2007 předstíral, že je chromý, aby mohl pobírat invalidní důchod. Letos jej po 12 letech odhalila italská policie. Guglielmi tehdy přemluvil svého podnájemníka k účasti na smyšlené autonehodě, při které mělo dojít k vážnému zranění jehož následkem byl upoután na invalidní vozík. Podařilo se mu získat i falešné dobrozdání lékaře, který jeho stav potvrdil. Pak začal pobírat invalidní důchod, přestože byl zcela zdravý. Během návštěv u specialistů si Guglielmi aplikoval do svalů lokální anestetika, aby nevyšla pravda o jeho zdravotním stavu. Po městě se pohyboval výhradně na vozíčku a absolvoval i náročné rehabilitační programy.  Ani se nesnažil být nenápadný. V roce 2013 uspořádal protest, protože mu prý místní úřady zabránily v tom, aby mohl vzhledem ke svému zranění volit doma. O rok později napsal dopis papeži o svém pohnutém osudu, který ho následně pozval do Vatikánu. Na podvodníka upozornila letos v dubnu jeho bývalá ošetřovatelka, které se chování Guglielmiho nezdálo.  Italský vozíčkář byl poté zatčen po návratu z dovolené, když vystupoval z letadla. Zatímco v domovské Florencii se Guglielmi držel své role, mimo město, kde ho nikdo neznal, chodil normálně po svých.  Úřady ho obvinily, že stát připravil o 137 tisíc eur (zhruba 3,5 milionu korun). Během dvanácti let jde zhruba o 1 000 eur měsíčně (zhruba 26 tisíc korun), průměrný plat v Itálii se pohybuje kolem 2 400 eur.  

8.1/10

03. května

Golden Gate Bridge

Rozestavěný most Golden Gate Bridge v roce 1935.

9.5/10

02. května

Galaxie Sombrero

Galaxie Sombrero je spirální galaxie v souhvězdí Panna, vzdálená… Zobrazit

Galaxie Sombrero je spirální galaxie v souhvězdí Panna, vzdálená asi 32 milionů světelných let. V květnu 1781 ji objevil francouzský astronom Pierre Méchain Centrální výduť galaxie je mimořádně velká, v jejím středu se nachází obří černá díra. Je v ní i velký počet kulových hvězdokup (1 200–2 000). „Boční pohled“ na galaxii, její prachový prstenec a veliká středová výduť daly galaxii jméno – její průmět na nebeskou sféru se podobá mexickému klobouku – sombreru.

9.5/10

30. dubna

Termobarická zbraň

Viditelná tlaková vlna po.odpálení termobarické pumy během testu… Zobrazit

Viditelná tlaková vlna po.odpálení termobarické pumy během testu ruské armády v roce 2016. Jde o explozivní zbraň pracující na principu výbuchu aerosolového oblaku paliva smíseného se vzduchem a následného vytvoření mohutné tlakové vlny.  

9.4/10