Želvuška v akci

09. listopadu

Biolog sledoval pod mikroskopem dělení buňek, když v tom se zjevila půlmilimetrová želvuška (Tardigrada) a buňku sežrala. 

Želvušky jsou považovány za nejodolnější tvory planety Země. Vyskytují se jak na ledovcích, tak na pouštích celého světa, některé osídlují moře či sladké vody. Žijí téměř v každém prostředí, běžně v tenkém vodním filmu na povrchu mechů, lišejníků, řas nebo některých druhů rostlin.

V nepříznivých podmínkách upadají do stavu, který se nazývá anabióza, příp. kryptobióza, ve kterém jsou nesmírně odolné vůči vnějším vlivům - vydrží v něm sucho, var, osmihodinové ponoření do kapalného helia, škodlivé záření i anaerobní podmínky. Po přechodu do aktivního stavu mohou pokračovat v životě včetně rozmnožování.

Želvušky dokážou v anabióze přežít radiaci až 570 000 radů / 6000 Sv (což je oproti člověku více než tisícinásobek), vydrží rozpětí teplot cca od −273 do +150 stupňů Celsia. Zmrzlé přežijí i desítky let; zaznamenán byl případ 30letého zmrazení. Želvuška snese též vakuum a tlak 6× vyšší, než je na nejhlubším dně oceánu – až 6500 atmosfér. Některé želvušky byly nalezeny mj. i v jícnech vulkánů. Bylo zjištěno, že želvuška přežila na jistém vzorku mechu více než 120 let, když došlo k navlhčení tohoto vzorku vodou.

Při snižování teplot dokážou želvušky snížit podíl vody v těle z 85 % na 3 %, aby se uchránily vody, která při mrznutí zvyšuje objem. Po namočení se po půl hodině vracejí do běžného stavu. Byly testovány i ve vesmíru, kde byly vystavovány UV-záření a vakuu; po návratu na Zem byly navlhčeny; úmrtnost činila 32 %.

Díky adaptaci jsou želvušky využívány vědci k výzkumu vesmíru.

 

9.7 /10

košík

Zhlédnuto: 37 308x Hodnocení: 9.7/10 Komentářů: 64 Kategorie: video

Značky: příroda , živočich , útok , nesmrtelnost , mikroskop , biologie , buňka

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
  • Yura
  • 09.11.2018 19:24
Pritom kdyby ty informace o nich nebyly fakta, tak se tomu kazdej vysmeje.. Neskutecny...
Zelvusky jsou na pohodu, vždycky, před váma i po vás.
Sakryš, ta je odolnější než lecjakej filmovej hrdina. Za popisek fakt smekám 😉
Obšlehlá wiki, nic světobornýho 😉
Tahle stránka mě vždycky něčemu přiučí, nějakou želvušku bych na wiki nehledal, neměl jsem ani ponětí, že tak odolný tvoreček je. Proto to smekání...
Na 40. sekundě jsem čekal ejakulaci.
Hudba jak z predátora
tak uz vim ze se demokratum v Americe premnozily zelvusky --- a sezraly jim fungujici casti mozku.
Ok, mimozemský život tedy pravděpodobně vypadá jako malej šestinohej nezničitejnej pochodující čurák, kterej sežere na co přijde a k životu potřebuje jen trošku té vlhkosti. To sice trošku nabourá představy o zelejch mužíčcích, rytířích Jedi a vymakanejch vesmírnejch lodích, ale člověk je zase o něco chytřejší 😄
Takových želvušek už jsem za život sežral...
a jim to bylo taky úplně jedno 😄
Ale všetky to prežili 🐜
kurvy jedne, vyzabijat pokial nas neovladnu
Aspoň niečo je odolnejšie, ako Ficove svedomie...