ZOH 1952

11. ledna

NORSKO: Krátký pohled na 6.zimní olympijské hry, které se konaly v Oslu a zúčastnilo se jich 694 sportovců ze 30 zemí. Premiéru na zimní olympiádě absolvovali Portugalci a Novozélanďané, po nucené přestávce v roce 1948 se na olympiádu vrátilo Německo a Japonsko (i když účast zemí, které rozpoutaly druhou světovou válku, vzbudila v Norsku řadu protestů). Z domácí výpravy byl také vyřazen rychlobruslař Finn Hodt, obviněný z toho, že za války kolaboroval s okupanty. Centrem dění byl Bislett Stadion a kluziště Jordal Amfi, pouze sjezdařské soutěže se konaly v Norefjellu více než sto kilometrů od Osla. Poprvé byl na olympijský program zařazen ženský běh na lyžích (zatím pouze trať na 10 kilometrů). Ukázkovým sportem bylo poprvé v historii bandy za účasti týmů Norska, Švédska a Finska. Nejlepším sportovcem her byl domácí rychlobruslař Hjalmar Andersen, který získal tři zlaté medaile. Byla založena tradice slavnostního předávání olympijské vlajky pořadatelům příštích her (tzv. osloská vlajka). Oslo bylo první a zatím posledním hlavním městem, které hostilo zimní olympiádu (druhým bude Peking v roce 2022), což se projevilo i na rekordní návštěvnosti: téměř tři čtvrtě milionu diváků.

9.2 /10

košík

Zhlédnuto: 14 657x Hodnocení: 9.2/10 Komentářů: 28 Kategorie: historie

Značky: zima , sníh , zimní sporty , svět , norsko , lyžování , retro , evropa , oslo , olympijské hry , sportovec , 50.léta , ceremoniál , 20.století

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Vtedy najchudobnejšia krajina europy🤭a kde sú teraz?😅😅skoro ako naše rozkradnuté republiky
Nejchudobnější určitě ne, ale je pravda, že kdyby při pobřeží neobjevili ropu tak dnes možná nejsou tam kde jsou. I když těžko říct, skandinávska mentalita je někde jinde, hlavně není pokřivená 40 lety komunismu.
Jedinej kdo nám tu rozkradl republiku byli komunisti. ČR byla v top10 ekonomik světa. Kremelskej rozkaz odmítnout Maršálův plán a následné dracování českého bohatství pomocí politických vězňů, 3 generace brainwashingu a 4 exody elit z nás udělalo žumpu Evropy. Jen díky Německu můžeme být alespoň montovnou, jinak bysme tu žrali kořínky jak na Ukrajině.
Ono ani na té Ukrajině to není zase až tak špatné - vlastní zkušenost. Hodně záleží na regionu / místě, které navštívíš.
a bolel tě ten brainwash?

Zobrazit celou diskuzi