Černobyl/Pripjať - 32 let poté

30. prosince

UKRAJINA: Rumunský fotograf Cristian Lipovan (na obr. 1) se vydal do ukrajinského Polesí, kde navštívil okolí jaderné elektrárny Černobyl a přilehlé "město duchú" Pripjať.

V noci 26. dubna 1986 začala evakuace oblasti v důsledku výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl. Město s 50 000 obyvateli, které sloužilo jako sídliště pro pracovníky JE Černobyl a jejich rodiny, bylo odstaveno od dodávek plynu, vody, dálkového vytápění a elektřiny. Pripjatí začaly projíždět speciální milicionářské jednotky dohlížející na kolony autobusů a nákladních aut odvážejících obyvatelstvo města. Řada obyvatel města zemřela na nemoci z ozáření, ostatní se přestěhovali zejména do Kyjeva a Slavutyče – nového města vybudovaného asi 50 km na východ od Pripjati. Po evakuaci lidí z této oblasti zůstalo vše tak, jak to tamní obyvatelé zanechali. Na prádelních šňůrách stále visí prádlo kývající se ve větru a v obchodech lze stále spatřit vystavené zboží.

Dnes je Pripjať „město duchů“ – mrtvá, neobydlená zóna, technický stav značné části domů i občanského vybavení začíná být velmi špatný. Roku 2005 například došlo vlivem povětrnostních podmínek a prosakující vody k částečnému zhroucení budovy bývalé střední školy. Zóna je dnes chráněna vojáky, kteří mají zabránit rabování, které se v ní začalo po havárii objevovat. Všechny dveře jsou otevřené, aby se snížilo riziko pro návštěvníky.

 

Okolí města je stále silně zamořené, v dnešní době především cesiem a bude muset uplynout nejméně 22,000  let od havárie, než dojde k poklesu radioaktivity na úroveň, která je pro lidský organizmus únosná. Samotná Pripjať není příliš kontaminovaná, mimo jiné protože po havárii byla provedena dekontaminace, včetně výměny 20cm ornice v městských zelených plochách. Byl předpoklad, že se do města lidé vrátí. Na některých místech se dá zdržovat určitý čas, záleží na velikosti zamoření. Na silnici a podobných zpevněných plochách se téměř žádná vrstva radioaktivních látek škodících zdraví nenachází, naopak vysoce radioaktivní jsou zelená místa, kde nešlo provést výměnu ornice technikou. V blízkosti jaderné elektrárny Černobyl hladina kontaminace stoupá. V samotných domech, kde se tolik neprojevují povětrnostní podmínky, je však situace o několik stupňů horší než na zpevněných plochách.

Pokud zamoření ustoupí, pak bude možné například zbytky města zbourat a postavit město nové. Problém potenciální obnovy města samotného je dnes více ekonomický než samotného zamoření, není důvodné předpokládát, že by desítky tisíc lidí našly v rozumné vzdálenosti uplatnění. V posledních letech sílí snahy o vybudování skanzenu z tohoto města – jako věčnou výstrahu před lidskou nezodpovědností a neúctou k přírodním zákonům.

9.4 /10

košík

Zhlédnuto: 20 796x Hodnocení: 9.4/10 Komentářů: 66 Kategorie: historie

Značky: galerie , fotograf , ukrajina , radioaktivita , jaderná elektrárna , fotografie , město , evropa , apokalypsa , rumunsko , černobyl , pripjať , havárie , katastrofa

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Hele trochu bych to poupravil, ta radioaktivita je tam všude dost v cajku, hodně pod úrovní limitu, jak venku, tak vevnitř. Mezi asfaltkou a vnitřkem baráku fakt není rozdíl. Mezi stromy to samozřejmě lítá do zajímavých čísel, ale stejnou dávku za dvoudenní exkurzi zóny dostanete cestou letadlem na Ukrajinu a zpět. Museli by jste tam spát v lese na zemi celý víkend, aby vás to vystavilo nějakému nebezpečí. Osobní zkušenosti z roku 2015.
A děti už máš? 😄
Má, říká se jim chobotnice z druhého patra 😄 😂
Jj, záleží jak kde, většinou už ty radionuklidy déšť po těch desetiletích spláchl. Zrovna do kanálu bych nelez, stejně jako kousek vedle cesty kopneš lopatkou do země a letí to na mnohonásobek, ani z pramene bych tam nepil, ale na procházku je to OK. Dost problém jsou některý stroje, železnej šrot, ty se staly sekundárními zářiči a vobčas pěkně svítí, měli tam problémy se sběračema co to tahali do sběren. A taky černá jak reje v zemi, proto je tam zakázanej i lov
Ano, radiace je tam celkem v poradku. Zkuste si nekdy do letadla vzit dozimetr az nekam poletite.. A nebo radsi ne nebo uz nebudete chtit nikam 😄 Nejvetsi nebezpeci zde predstavuje vdechnuti radioaktivniho prachu.. To mate zadelano na rakovinu plic hned.

Zobrazit celou diskuzi