Zpět na zeď

11. dubna

Dobrodruh Henry Worsley

Henry Worsley (4.října 1960, Londýn – 24.ledna 2016, Punta Arenas, Chile) byl anglický cestovatel a důstojník Britské armády, který se v 55 letech vydal sám přes Antarktidu.

 

Alastair Edward Henry Worsley se narodil jako jediný syn armádního důstojníka, pozdějšího generála Sira Richarda Worsleyho. Zajímavostí je, že jde o vzdáleného potomka Franka Worsleyho, kapitána lodi Endurance, kterou rozdrtily ledové kry v roce 1915 během polární expedice Ernesta Shackletona. Henry nechodil na univerzitu, ale po dokončení střední školy šel rovnou na Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu. V roce 1980 vstoupil do Britské armády. Nejprve sloužil u jednotky Royal Green Jackets, následně u pěchotního pluku The Rifles. 

Než se vydal na svou první polární výpravu, měl za sebou dlouhou vojenskou kariéru, včetně misí v Bosně, Kosovu, Afghánistánu a členství v elitní Zvláštní letecké službě (SAS). V roce 1993 mu byl udělen Řád britského impéria. V roce 2008 ještě jako aktivní voják vedl výpravu připomínající sto let od Shackletonovy expedice Nimrod (během níž stanul první člověk na jižním magnetickém pólu) a o tři roky později se na jih vrátil. Tehdy vedl šestičlennou expedici ve stopách Roalda Amundsena a jeho úspěšného 1400kilometrového pochodu k jižnímu pólu, od něhož uběhlo další století. 

 

Do Antarktidy se vrátil znovu v roce 2015. Výchozím bodem této expedice byl Berknerův ostrov, kam dorazil 13. listopadu. Jeho cílem bylo dokončit expedici za osmdesát dní. Patronem této expedice byl princ William, vévoda z Cambridge. Za 69 dní ušel Worsley 1469 kilometrů, zbývalo mu posledních 48, avšak kvůli vyčerpání a těžké dehydrataci byl nucen strávit následující dva dny ve stanu. Následně si vysílačkou přivolal pomoc a byl letecky převezen do chilského města Punta Arenas. Zde mu byl diagnostikován bakteriální zánět pobřišnice. Dne 24.ledna 2016 zemřel na selhání orgánů po chirurgickém zákroku ve věku 55 let. Pokud by dosáhl svého cíle, byl by první, kdo přešel Antarktidu sólově a bez cizí pomoci. Za zásluhy o průzkum Antarktidy mu byla posmrtně udělena Polární medaile. Worsley, který strávil 36 let v britské armádě a před cestou spokojeně odešel do penze, chtěl svou výpravou poukázat na osudy zraněných válečných veteránů a získat peníze na jejich podporu. Vysloužil si za to uznání od britského prince Williama, který podporuje fond Endeavour určený právě zraněným vojákům. Díky této Worsleyho expedici do něj přibylo v přepočtu 4,6 milionu korun.

Foto: Sebastian Copeland

 

#kosik

9.3/10
  • Komentářů: 17
  • |

Komentáře

Skoda, velkej frajer...top jsou komenty nevazil si zivota od lidí co sedej doma na prdeli.....
Ten muž si do konce života smrti užíval života.Kupa lidí neví co se svým žívotem po 20 letech.
mluv za sebe ty vymrdana buzno
Jsou dobrodruzi a pak jsou povaleči na gauči.Já se považuji za dobrodruha.Není pro mě problém jet v zimě na kole při -10st 70-100km na horáku prostě jen takovou pěknou trasičku po okolí.Já rás žiju svůj život.Jo na net taky čučím ,ale primárně jsem spokojenej z ůplně jiných věcí.
https://i2.wp.com/comicbookclublive.com/wp-content/uploads/2018/06/frozone-incredibles-2.jpg?w=1280&ssl=1
Po takovym doutníčku bych se taky prosral k dehydrataci.
Evidentně netrpěl trudomyslností
Míč! Já zapomněl ve vlaku míč.
a zajisté vynechal prohlídku petrohradské ermitáže 😁
Till Lindemann 😃
Měl na sebe dávat větší pozor a hlavně vzít si s sebou pár tučňáků.
Vypada trosku jak predloha nejakyho komixovyho hrdiny:)
Nevím, proč kouřil doutníky, když tam měl mezeru přesně na cigáro...🙂
Tak nějak jsem čekal, že žil cca 1910 - 1965 a ne 1960 - 2016.