Poprava generála Dostlera

28. února

Generál Anton Dostler (10.května 1891 - 1.prosince 1945) byl prvním německým vysokým důstojníkem, kterého americký válečný soud odsoudil za válečné zločiny k trestu smrti. Jako velitel 75. armádního sboru nechal Dostler v Itálii popravit 15 členů amerického speciálního komanda. Ti se 22. března 1944 vylodili sto kilometrů od italského přístavu La Spezia a za úkol měli odstřelit železniční tunel spojující Janov a La Speziu. Komando však za dva dny obklíčili němečtí a italští vojáci a všichni putovali do zajetí. Formálně byli zajati 135. Pevnostní brigádou Obersta Almerse, jeho přímým nadřízeným byl ale právě Dostler.

Němci podrobili komando výslechu a jeden z velitelů jednotky brzy přiznal, jaké bylo poslání celé tajné operace. Almers to ihned telegrafoval Dostlerovi a ten zaslal hned druhý den 25. března 1944 telegram s rozkazem, aby všechny zajatce popravili.

Jenže důstojníci brigády se zdráhali takový bezprecedentní rozkaz vykonat. Volali přímo Dostlerovi, aby změnil své rozhodnutí. Jeden z nich, Alexander zu Dohna – Schlobitten, který se pod rozkaz odmítl podepsat, byl okamžitě suspendován. Dostler poslal nový telegram přímo Almersovi, že má osobně dohlédnout na vykonání exekuce. A tak nakonec všech 15 Američanů vyvedli na dvůr a zastřelili.

8.května 1945 zadrželi Dostlera Američané a uvěznili ho v Casertě, kde se také konal soud. Dostler se bránil, že on sám příkaz k popravě nevydal, že jen posílal rozkazy z vyšších míst, ale druhý telegram, který poslal Almersovi, ho usvědčoval ze lži. Soud ho uznal vinným z válečných zločinů – vraždy 15 vojáků – a byl odsouzen k smrti zastřelením.

9.2 /10

košík

Zhlédnuto: 26 938x Hodnocení: 9.2/10 Komentářů: 84 Kategorie: historie

Značky: usa, smrt, historie, německo, zastřelení, army, voják, válka, poprava, armáda, 2.světová válka, trest, retro, nacisté, 40.léta, trest smrti, zločinec, generál

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
dali mu šál aby neprechladol...
slow motion v 1080p by nebyl.?
hezký dokument 👏
Co to je ,,válečnej zločín,, ? Já měl za to, že ten kdo vyvolá válku tak automaticky po ní jde ke zdi. Nebo je to tak, že nějací velicí důstojníci jejichž armády zmasakrovali kolik lidí vojáků/civilů jsou pak v pohodě, bo jenom plnili rozkazy ?
Tohle není žádnej trest. Smrtí to končí a vrah už o ničem neví. Trest má bejt trest a ne "vysvobození".
Ale hovno. Umřít, až na pár píčusů, nechce nikdo. Je to totální konec. Nejvyšší trest. Satisfakci v uvěznění vidí akorát dementi a je to jen zprostředkovaný pocit. Sejde z očí sejde z mysli. Ve skutečnosti by vyhrála ta fašistická svině, která by tak špinila svět každým dalším nádechem.
mas v tom bordel, smrti je vsude hafo a neni na ni nic neobvykleho...jak to muze byt nejvyssi trest? o to mze to je totalni konec by se taky dalo debatovat...smrt pro 15ti leteho zdraveho cloveka a pro 60ti leteho zruinovaneho chlipaka je taky dost rozdil, o zpusobu smrti ani nemluve...a neskodilo by si taky zopaknout rozdil mezi fasismem a nacismem
Nacismus lze do jisté míry definovat jako jistou formu fašismu pokud odloučíme koncept rasové nadřazenosti. Ale to je jedno, budiž, nejsem žádný akurátní dějinofil. Můj komentář byl o něčem jiném. Bordel v tom máš spíš ty. Argumenty o rozšíření a obvyklosti smrti jsou naprosto irelevantní, stejně jako věk. Podívej se na to z pohledu popravovaného, ne z nějakého obecně vžitého emocionálního pocitu jakési "spravedlnosti". Je to jen o pudu sebezáchovy.
S tou smrtí máš špatný informace.......
meli ho dat tomu cernochovi co vedl cirkevni obrad a ozivil mrtveho, mohl mu to jeste vysvetlit.....
Atentát v posteli Vše co mám rád rozdělí
na 2 ostrovy
Hrdina
Jakých válečných zločinu? Vždyť mu chtěli odpálit most, to je jasné snad ze je zabije, to je má jako živit a hlídat je na vlastní náklady, ty mrdky co chtěli spáchat atentát na most?? At jsou rádi že nebyli koňmi rozčtvrceni na výstrahu jak ve středověku.. Politická korektnost je pila kterou si Evropa podrezava větev.
atentát se páchá na osoby
To bylo obrazne řečeno, píčuj si na jiný komenty
Ty si ale umrdanec. Váleční zajatci se nepopravujou, přečti si něco o Ženevský úmluvě. Pokud by jsme žádný smlouvy neměli a byli tady mrdky jako ty, co nectí život, tak by jsme pořád byli dávno ve středověku
Kdyby někdo útočil na mou zemi, věř mi že bych s čistým svědomím byl krutejsi než Vlad Tepes, ty tepla chcanko
Jasný, v "jeho" zemi Itálii. Aspoň se nauč číst a porozumět textu ty negramote.
Jelikož lidstvo nedokázalo vyloučit válku jako možné řešení konfliktu mezi státy, dalo jí alespoň jistá pravidla. Jejich porušení se bere jako válečný zločin. Asi jsi na ten svůj pseudointelektualní slint, který jsi zakončil nesouvisející sračkou, náramně hrdý, ale věř, že jsi tu ze sebe udělal akorát frustrovanou nevzdělanou píču a je jedno, jak se to pokusíš obhájit 😃
Rejsku ty poslušnej pejsku.. Ty asi nechápeš že podle pravidel nikdo nehraje, ani ve státní správě ani na mezinárodní scéně a už vůbec ne ve válce, kde jde o všechno. Kdo se řídí '"pravidly" prohraje, jedine pravidla jsou pravidla prirody= silnější bestie vyhrává. Takze pointa tvého vtipu mě minula, ale tvá máma mi kouří pero.
  • 13
  • 01.03.2019 18:35
Tak já to řeknu abys to pochopil - prohrál, tak chcíp.
Já mámě do života nekecám, takže klidně. Hele nahodile jsou ty věci, které píšeš, z pragmatického hlediska samozřejmě pravda. Ale asi jsi to slyšel někde v hospodě, přišlo ti to fajn, tak jsi to všecko splácal do nekonzistentní sračky, co má vypadat jako názor 😃 Ty se divíš, tak ti to tu lidi vysvětlují. Argumentuješ ale z cesty a totálníma hovnama 😉
Mě se líbí, že když jde o popravení 15 vojáků, tak Amíci s popravou neváhají. Ale když došlo k masakrům civilistů (v mnohem větších měřítcích) a hlavní viníci konkrétních masakrů byli pochytáni, tak odešli se směšnými tresty, nebo žádnými a zástěrka k tomu bylo: usmíření mezi národy a uklidnění poválečné situace.
  • Zeck
  • 01.03.2019 09:14
Když se Američané vylodili v Normandii, pár vojáků znásilnilo v tamní vesnici holku, jejího fotra zastřelili a odešli - je válka, kdo je zatkne, četnictvo?. Za pár dní se konala veřejná poprava v té vesnici, kde je samotná americká armáda všem na očích oběsila. Tohle nebyl Vietnam. Jestli myslíš nácky, někteří odešli se směšnými tresty, někteří i bez nich, protože je Sověti i Američané potřebovali v nastávající studené válce. To mě sere taky.
Přesně tak.