Tragédie v Dole Dukla

21. července

7.července 1961, Dolní Suchá, ČESKOSLOVENSKO: Největší důlní katastrofa na našem území po druhé světové válce a svým rozsahem čtvrtá od konce minulého století se udála na Dole Dukla v Havířově-Suché 7. 7. 1961 v odpolední směně, kdy v důsledku důlního požáru zahynulo 108 horníků. Nejmladšímu z nich ještě nebylo sedmnáct let, nejstaršímu bylo padesát šest let.

Horník, který procházel v jedné z chodeb kolem pásového dopravníku, náhodou zachytil ramenem o spouštěcí páčku zařízení a uvedl do pohybu gumový pás. Stalo se to v úrovni 3. patra v 11. sloji v místech, kde se onoho dne netěžilo. Sám si ničeho nevšiml. Zařízení tak začalo bez jakékoli kontroly pracovat naprázdno. Na dopravníku mezitím došlo k poruše, guma se zřejmě na některém místě zasekla a kvůli tření začala hořet. V 15.30 horníci ve 2. patře dolu ucítili zápach spálené pryže. Jeden z vedoucích se vydal zdroje zápachu hledat. Když neuspěl, vrátil se ke své práci. Vůbec mu nedošlo, že by mohl zápach pocházet z patra pod ním. Ranní směna mezitím vyfárala a do dolu nastoupili horníci z odpolední směny. Běžícího dopravníku si nikdo nevšiml. V té chvíli bylo pod zemí 338 horníků. Až po 17. hodině se tak začalo řešit odvolání horníků z hořícího dolu. Pro téměř třetinu z nich to už však bylo příliš pozdě. „Dispečink, ani lidé dole v dolu, se nechovali tak, jak měli. Dispečer selhal v tom, že měl okamžitě spustit merkaptanovou signalizaci a odvolat lidi z dolu. V tu chvíli byla ještě šance 98 ze 108 zachránit,“ řekl v dokumentu Osudové okamžiky záchranář Petr Faster.

Důl Dukla se změnil v zakouřené hořící peklo. „Záchranáři kteří se tam vydali, neviděli ani na vlastní prst, byla tam nulová viditelnost,“ říkal pamětník z dolu Dukla Jan Bardoň. Záchranáři postupovali přivázáni na provaze za sebou. „Byly tam pásové clony, kterými se regulují větry. V těch místech se to vzpříčilo, tam jsme pak našli kupu mrtvých těl.“ Jedinou možností, jak zabránit výbuchu, bylo zamezení přístupu kyslíku zazděním chodeb (okolo půlnoci z pátku na sobotu). Šance, že by někdo v chodbách přežil, byla už v tomto okamžiku nulová. Požár v 8. sloji uzavřel 108 havířů, kteří se udusili oxidem uhelnatým a dalšími zplodinami, malá část z nich uhořela. Skupina asi třiceti havířů se navzájem pozabíjela ve rvačce o hadici se vzduchem. Našli je pak s bodnými ranami. Přitom to byli parťáci, kteří spolu každý den pracovali, chodili na pivo, jejich rodiny se přátelily.

Podle vyšetřování si však blízkost své smrti neuvědomovali, někteří dokonce dali své nářadí do beden. V průběhu 24 hodin zasahovalo na místě přes 750 záchranářů a kromě nich ještě milice, hasiči a civilní obrana. Celkem se na záchranných pracích podílelo asi 1000 lidí. Důsledkem tragédie bylo mj. zavádění nehořlavých pásů do dolů. V 60. letech, kdy průměrný plat činil kolem 600 Kčs. si horníci vydělali až 4000 Kčs.

Ve videu hovoří Jaroslav Čihař, který se po neštěstí účastnil asanačních prací a byl svědkem vyprošťování ostatků mrtvých.

9.5 /10

košík

Zhlédnuto: 25 313x Hodnocení: 9.5/10 Komentářů: 76 Kategorie: hnus

Značky: nehoda, hnus, galerie hnusu, mrtvola, smrt, udušení, oheň, dělník, požár, 60.léta, komunismus, tragédie, neštěstí, československo, karviná, důl, horník, havířov

Komentáře

Komentovat
zbývá znaků: 0
Bylo nebylo jedno peklo...
Měli hodně solidní platy - v té době 6.67 násobek průměrného platu, což by dneska bylo cca 190 tis. měsíčně.
Když se k tomu ještě připočtou renty, které dostávali/dostávají ať už za úrazy nebo cokoliv jiného... Asi luxusně placená práce...
Za tu práci klobouk dolů..!!! za sebe říkám že bych to nedal.!
Do půl kilometru ještě možná, záleží na dole a vybavení, ale ten kilometr a půl ve Zbýšově, jak v těch 40 stupních přežili??
palec nahoru místním, ale i všem ostatním horníkům, ste frajeři!
Mein Gott. To jsem věru rád a mile překvapen, že se zde, mezi raketovími ynženíry, odpornými filosofy, zazobanými plejboji, světoznámými umětelci, vrrrcholovými športovci, špičkovými huDJeblými probucenti a experty na boj z dálky, také vyskytují normální úchyláci, kteří se nebojí pořádné práce. Čest vám chlapi.
no já na šachtě strávil jedenáct roků, než jsem se přestěhoval a z toho regionu vypadl pryč. Nejhorší je, že se mi po té robotě někdy fakt stýská : )
fárám už 14 rok, na dukli hrubě selhal lidský faktor. napiču když se tohle stane a může za to člověk. Každa šachta ma něco, ve stařiči na šachtách nebo v paskově byly průtrže, na karviné jsou otřesy, na frenštátu kde je vyražených asi jen 500metru štreky je všechno včetně tekutych pisku. ale když to přijde tak to přijde, nenadělaš nic. na šachtě čsm jih nám teď furt řádí nějaké menší otřesy, ve čtvrtek to dojebalo 2 chlapy. Dukla je jedna z řad důlních neštěstí.
Ahoj mám odfáraných deset na Šverma 1 , nic takového jsem tam nezažil( nemluvím o smrtelných úrazech , běžných úrazech a přemlouvání at si nebereš nemocenskou aby papaláši nepřišly o prémie) chvála pánu bohu že už to mám za sebou na šachtu nemám dobré vzpomínky .
  • Yura
  • 22.07.2018 20:01
By me zajimalo za kolik mesicne riskujes zivot a/nebo dozivotni zdravotni problemy pro nejake papalase?
To bylo za komančů , na šachtu sem vlezl v r. 83 jak ses upsal šachtě dělaly si s tebou co chtěly musel si držet hubu a makat , úraz se zapřel a pracoval si na povrchu , pokud ne a odmítnul jsi dali ti hrubé porušení pracovní kázně a chodil jsi domů bez premii , nikde nebylo odvolání ( píši o úrazech sešitá hlava , rozsekané prsty atd, běžné hornické úrazy) byla to vymrdaná doba, tak to chodilo na každé šachtě, kupředu levá zpátky ni krok
Sem se prave ptal killthatfuckera protoze fara ted. Proto me zajima kolik za to ma. Jestli bych o tom treba i uvazoval na chvilku jako zkusenost.. 🙂
stejně to funguje i ted stano, zadna změna, pokud máš vyloženě "jen" nějaké to šití na zádech, rukách či hlavě nebo zloměninka, tak tě stejně přemlouvaj at to nehlásíš, pak ti cechujou normal dulni směny a pracuješ na povrchu aby oni nepřišli o kačky za bezurazovy provoz. a pro juru: v rubani si ted na nepřetřžitém provozu havíř ve stěně vydělá asi 29-35 tisíc, čistá ruka. pro mě jsou to alespon pořádné kačky než jsem kdysi dělas svářeče a vydělal 16.
Hm tak do toho bych nesel ani nahodou. Takovej plat ma skladnik s prescasama a to je prace, kde se ani nezaspinis a je to tezce na pohodu.. Jako bral bych, kdyby si k tem 35 cisteho mel jeste poradne sporeni na duchod, pripadne i byt a poradne pojisteni kdyby se ti neco stalo. No mozna uz bych chtel moc, ale u takove prace bych to videl jako zaklad.. Smutny jak se na lidi furt sere hm.. Ser na to a bez delat nekam skladnika na jednu smenu..
Nebo do slevarny. Taky na hovno prace, ale rekl bych o takovych 70% bezpecnejsi, pohodovejsi a mas tam taky pekne penize. To me fakt zarazi, jak muze byt v tak silene profesi tak malej plat..
Na ČSM-jih jsem odfáral 33 let, Bože jak já jsem se ožral po odchodu do důchodů,těch marasů tam bylo dost, otřesy, výbuch na čelbě, utopení havíři vodou ze stařin, zapálení CH4 na čelbě-za to si mohli sami čelbovi. Ted si užívám důchodu 8 rokem a kdyby byla reinkarnace tak do dolu už NIKDY
A ještě přehled důlních neštěstí-http://www.zdarbuh.cz/category/dulni-nestesti/
Úplně mě ničí,když si představím tu strašnou dřinu těch lidí,to utrpení, zničené zdraví a zmařené lidské životy a pak si přijde všivá krysa,metastáze rakoviny Bakala a za pomoci ČSSD to v klidu rozkrade?!A teď se za ty ukradené peníze válí v přepychových rezidencích nebo na jachtách a machruje,jaký je borec!Obludná svině a ještě obludnější a k tomu zrádcovská,kdo mu to za kus žvance umožnil.Ano,tady bych se vydržel koukat,jak z nich stahují kůži a řežou hlavy.
Ahoj určitě máš pravdu , fandím chytrým lidem co si umí vydělat peníze ale ne na úkor poctivých lidí jak to udělal Bakala , hlavu bych mu sice neřezal ale kulku do čela zaslouží.
Na úkor poctivých lidí? No dyž různí socani zavedou podpory větrníků, slunečníků a podobný sračky, načež klesne poptávka po uhlí a tady se těží draho (protože na rozdíl od Polska tady jsou nějaký bezpečnostní standardy, dusíkovod a tak), tak za prvý to platíme my všichni v ceně elektriky a za druhý jaksi jde odbyt uhlí do prdele a firma do ztráty. Možná si to teda v hlavince zkuste srovnat.
Pomaliu ale jistě si vydělavali na funus 👏
Otázka pro pamětníky, 4000,- Kčs, bylo to tu vůbec za co utratit? 😄
to si mal zaplatenu držkovu na 6 rokov
  • Aim9
  • 22.07.2018 15:17
ale hej, za auto si dal 36900, postavil si dom, ak sa ti podarilo niekde ukradnut tehly, preklady, okna, zarubne, stresnu krytinu. Ak si mal dost kontaktov v podnikoch okolo, tak si si mohol nakradnut material i na chatu alebo chalupu. Cast z toho zarobku si musel pouzivat ako uplatky pre sudruhov namestkov a sudruhov predsedov. Pripadne ako uplatok u doktora ak si mal z toho chbat v prdeli. Bez kradnutia a uplatkov to vtedy neslo.
Áno, áno...připomněl jsi mi jednu historku. Jdu s kamarádem chatovou oblastí k jeho kolegovi z práce na oslavu, která se konala na chatě toho kolegy. Cestou všude docela stylové chatičky a najednou vykoukla chata kolegy, sice stylová, ale s modrou střechou?!? Říkám nahlas, tvl. co ho to napadlo?! Vždyť to vypadá strašně!. A můj kamarád odpověděl:"..víš, my máme u nás v továrně krycí nátěry jen v modré barvě. 😅
Ahoj , máš pravdu po pár letech co zavřely šachtu koupil můj bývalý vedoucí směny vedle mě domek (na šachtě pěkný hajzlík) tak jsme měly dobrý sousedský vztah a tím pádem se rozpovídal po pár púlečkách kolika lidem prodával materiál ze šachty na stavby domků a chat (písek , cement , cihly, dřevo, prostě všechno na celé domy )musel to být pěkný masakr a to určitě nebyl sám.
Jo, za pivo a chlast. Co vydělali, to vesměs projebali. Co havíř, to IQ tykve